תכנון גינה במרפסת

אחד הטרנדים הבולטים בשנים האחרונות בתחום עיצוב הבית והגן הוא הקמה של גינה במרפסת. ולמה לא בעצם, לא חייבים אדמה או שטח גדולים כדי לבנות גינה לתפארת ויש טכניקות וטיפים שאפשר ליישם כדי להרים גינה מעולה גם במרפסת. הנה כמה טיפים לבניית מרפסת גם בגינה. צריכים שירות תכנון גינה במרפסת? חברת אלעד ורדי בעלת ניסיון רב בתחום ותשמח לתכנן ולהקים עבורכם גינה איכותית בחצר, בגינה או במרפסת, בכל גודל ובכל צורה. חייגו עכשיו להזמנת פגישת סיור.

תכנון גינה במרפסת

כיוון השמש – כמובן שהפקטור המרכזי במרפסת הוא השמש אשר לא תמיד מגיעה לכל פינה ולבטח משתנה במהלך היום. גנן מקצועי ידע היכן למקם את הצמחים כדי להשיג מקסימום חשיפה לשמש מצד אחד ומצד שני לא לחשוף יותר מדי את הצמחייה לשמש. אפשר לבנות פרגולה או להיעזר באחת קיימת לטובת העניין.

פינת הישיבה – אתגר הגודל במרפסות קטנות חייב להתחשב גם בצורך לפינת ישיבה במרפסת וכיצד זה משתלב עם פרטי הגינה. תכנון אדריכלי נכון ידע כיצד לשלב בין הפריטים ואיך לסדר נכון את הגינה במרפסת כך שיושג ניצול מקסימלי של מקום ותחושת גודל בחלל המרפסת כמו גם נוחות לאורחים השוהים בה.

תכנון גינה במרפסתעיצוב גינה במרפסת

האדניות – כאשר מתכננים ובונים מרפסת לגינה יש חשיבות לבחירת אדניות מאסיביות ואיכותיות מצד אחד שיוכלו להכיל מספיק אדמה ומצד שני שישתלבו במרפסת ולא יהרסו את הריצוף. חשוב לדעת איזה אדניות לבחור. למשל אדניות מפלסטיק סגורות לא יאפשרו למים לברוח מהאדנית והן מעולות לצמחים הזקוקים למים רבים לעומת צמחים אשר יכולים להסתדר עם פחות מים, אותם עדיף להניח באדניות בעלות חורי ניקוז.

תכנון גינות למרפסת על גג

צריכים עזרה וייעוץ לגבי תכנון גינה במרפסת או בכל מקום אחר? נשמח לעמוד לרשותכם, לתכנן ולבנות עבורכם את הגינה האופטימלית בכל תקציב ובכל חלל שיש ברשותכם. חייגו עכשיו להזמנת פגישת סיור וקבלת יעוץ לתכנון והקמת גינה מכל סוג לבית, למרפסת או לשרוג גינה קיימת במחירים נוחים.

אילו שאלות יש לכם לגבי תכנון גינה במרפסת?

אנשים רבים הגרים בעיר משוועים למעט ירוק וטבע בחייהם. את הכמיהה הזו ניתן להגשים בעזרת תכנון גינה במרפסת הדירה, בין אם מדובר בדירת קרקע או בדירה בקומה עשירית, ובין אם מדובר במרפסת גדולה או קטנה, מוארת או מוצלת. כדי לעזור לכם לפניכם תשובות מתומצתות למספר שאלות בנושא תכנון גינת מרפסת.

למה לשים לב בתכנון גינה למרפסת שלי?

בעת תכנון גינת מרפסת יש לשים לב לנתונים השונים של מרפסת ביתכם, בין אם היא מקבלת שמש ישירה ובאילו שעות או אם היא מרפסת מוצלת. כמו כן יש לשים לב לכמות הרוח שיש במרפסת שלרוב מתגברת ככול שמדובר בקומה יותר גבוהה. כמו כן בדקו אם יש לכם במרפסת נקודות מים וחשמל, ואם יש בה מערכת ניקוז והיכן נמצא הפתח שלה. בנוסף עליכם להבין איזה אווירה תרצו בגינה בין אם מתורבת, פראית, ים תיכונית, ארץ ישראלית, טרופית אקזוטית, כפרית, וכדומה. 

מעבר לכך עליכם להסתכל על עצמכם בכנות ולהבין כמה באמת אתם מוכנים ויכולים להשקיע בגינת המרפסת שלכם, בטיפולה השוטף, בדאגה לצמחים ובתחזוקה השוטפת. וכמובן עליכם להבין כמה כסף אתם מוכנים להשקיעה בגינה, מכיוון שטווח האפשרויות מאוד רחב וכך גם המחירים.

איזה צמחים אפשר לשתול במרפסת?

בגינת מרפסת ניתן לשתול כמעט כל סוג של צמח המתאים לגודל העציץ ולכמות האור ומזג האוויר, כאשר ככול שמדובר בצמח יותר גדול כך הוא נדרש בעציץ יותר גדול ועמוק עבור שורשיו. למשל, מי שגר בשפלה ובמישור החוף בגובה של עד חמש מאות מטרים יכול לשתול במרפסת שלו עץ לימון מלבלב, תפוז סיני מיניאטורי ועמיד במיוחד, דקל שפריצי גמדי, ואפילו עץ זית צעיר עם ניחוחות של הגליל. כמו כן, מבחינת צמחי נוי תוכלו לשתול באזור זה סיזיגיום, שנראה כמו עץ קטן מלא בעלים, ובמרפסת מוצלת תוכלו לבחור במגוון סוגים של שרכים הנדרשים בהרבה לחות. מעבר לכך ניתן גם לשתול פרחי נוי, צמחי תבלין, צמחי מאכל, מטפסים ועוד.

איזה עציצים לבחור למרפסת? 

בשוק מוצע מבחר גדול של עציצים מסוגים שונים המתאימים למרפסות. מתוך המבחר הזה יש לבחור בעציצים מתאימים מבחינת גודלם וחזותם. הגודל של העציץ נקבע בהתאם לגודל הצמח שיישתל בתוכו, או הגודל שהוא יגיע אליו בשנה הקרובה. כמו כן גודל העציצים מוכתב מגודל המרפסת ומקום פנוי שיש עבורם. לעומת זאת סוג העציץ מוכתב מהאווירה שאתם רוצים להשרות במקום ומשיקולי תקציב. למשל עציצים מפלסטיק יותר זולים מעציצי בטון יצוק, חרס או מאדניות עץ. כמובן ככל שהעציץ יותר גדול כך הוא גם יותר יקר.

מדוע מערכת ניקוז מומלצת להתקנה?

אם אתם מתכננים גינה רצינית במרפסת שלכם, חשוב קודם כל להתקין מערכת ניקוז נאותה, מכיוון שללא מערכת ניקוז המרפסת עלולה להיות מוצפת עקב עציצים, בעיקר גדולים, שעלולים לנזול מהם מים. מערכת זו מורכבת ממערך של צינורות שמובילים את המים העודפים מהעציצים אל צינור ראשי שממנו הם יורדים לצינור הניקוז של המרפסת.

למה כדאי להתקין מערכת השקיה?

אחת הסיבות העיקריות המכשילות אנשים מלזכות במרפסת פורחת ומלבלבת היא שהם שוכחים להשקות את הצמחים. כדי לפתור בעיה זו ולהבטיח שגינת המרפסת שלכם תזכה בכמות מים נאותה, מומלץ להתקין במרפסת מערכת השקיה. מדובר למעשה באותה סוג של מערכת השקיה המשמשת בגינות המורכבת מציוד השקיה, צינורות וטפטפות וממחשב השקיה. 

יחד עם זאת חשוב לדעת כי האדמה שיש בתוך העציצים ניחנה ברמת ספיגה הרבה יותר גבוהה מהאדמה שיש בגינות, בין היתר מכיוון שלמים אין הרבה עומק לחלחל אליו. לכן כמות המים הנדרשת לגינה במרפסת הרבה יותר קטנה מאשר בגינה רגילה ולא אחת מספיק להשקות שלוש פעמים בשבוע למשך רבע שעה כל פעם.

כמה זמן חיים הצמחים? 

אורך חייו של צמח בעציץ לרוב יהיה קצר יותר מאשר באדמה מכיוון ששורשי הצמח מוגבלים בעציץ ביכולות שלהם לגדול ולהתפרס. כמו כן בעציץ ששורשי הצמח מגיעים לדפנותיו מי ההשקיה כבר לא מצליחים לחלחל עד תחתית העציץ והשורשים בתחתית מתחילים להתייבש, בעוד שהשורשים העליונים מקבלים כמות גדולה מידי של מים. כל זאת מוביל לקיצור חייו של הצמח. יחד עם זאת עדיין מדובר באורך חיים ממושך של צמחים שיעניקו לכם גינה ירוקה ונאה לתקופה ארוכה.

ומה לגבי דשא סינטטי?

אם אתם רוצים לראות ירוק בעיניים ללא צורך בטיפוח צמחים או השקייתם, ואם אין לכם בעיה לוותר על המקור, תוכלו לפרוס במרפסת ביתכם דשא סינטטי. למעשה ההתקנה של דשא סינטטי מאוד דומה להתקנת של שטיח מקיר לקיר, עם פריסה והדבקה של יריעות הדשא על רצפת המרפסת, שלכך מתווסף קיבוע של היריעות עם יתדות.

למה כדאי להיעזר בגורם מקצועי?

אמנם תכנון גינה במרפסת אפשרי לבד, אולם כדי לזכות בגינה באמת יפה, יעילה ועמידה עדיף לפנות לאיש מקצוע. הדבר נכון בייחוד אם אתם רוצים להשקיע בגינה גדולה ומיוחדת. איש המקצוע יעזור לכם לתכנן גינה על כל מרכיביה, החל מבחירה, בניה והתקנה של עציצים ואדניות גדולות, להתקנת מערכת ניקוז ומערכת השקייה ועד לבחירה של צמחייה נאותה ומיקום נכון של כל צמח במרפסת. כמו כן איש מקצוע יכול להשיג לכם צמחים איכותיים לצד ציוד ועציצים טובים במחיר משתלם יותר מאשר אם הייתם קונים אותם לבד. כל זאת יבטיח מרפסת מלבבת וירוקה בכל עונות השנה, שתספק לכם ריאה ירוקה פרטית משלכם למשך הרבה שנים.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632