תכנון והתקנת מערכת השקיה לגינה

מערכת השקיה לגינה פרטית מציגה מספר יתרונות נפלאים כמו חיסכון בזמן השקיה, חיסכון במים לתחזוקת הגינה ושמירה על עיצוב הגינה לאורך זמן. לכן, לא מפתיע לגלות שכיום עיצוב גינה פרטית לרוב כולל גם התקנה של מערכת השקיה אוטומטית.

הגיע הזמן להתקין מערכת השקיה גם בגינה שלך

במידה ואתם כבר בעלי גינה פרטית מעוצבת, אנו בטוחים שהנכם כבר מודעים עד כמה קשה מטלת ההשקיה הידנית בגינה. לדאוג כל מספר ימים לעבור עם דלי מים בכדי להשקות את הצמחים, הפרחים והדשא לוקח הרבה מזמנכם או דורש מכם לשלם הרבה כסף לגנן שיתחזק את הגינה.

החשיבות של מערכת השקיה הכוללת דישון

אחד האלמנטים החשובים ביותר בתהליך תכנון גינות נוי, הוא תכנון מערכת השקיה ודישון. ללא מערכת השקיה ודישון הגינה לא תתפתח כראוי, ואיכות הפריחה והצמחייה תהיה ירודה. תכנון המערכת חייב להתבצע באופן מדויק ומותאם לסוג גינת הנוי הספציפית, הצמחייה ותנאי השטח.

מערכת השקיה ודישון המותאמת לגינה, תיצור פיזור נכון של מים ודשן על כל חלקי הגינה הזקוקים לכך. על מנת להקל על בעלי הגינה, רצוי שהפעלת המערכת תתבצע באופן אוטומטי כך שניתן לתכנת אותה מראש (ע"י בעל הגינה או הגנן שמתחזק אותה) על פי צרכי הגינה ובהתאמה לעונות השנה.

בבואנו להתקין מערכת השקיה, מומלץ להיוועץ עם מומחה בתחום, שיוכל להמליץ על הפתרון האידיאלי ביותר עבור הגינה שלנו. תכנון המערכת, צריך להתאים לנתוני השטח, מקורות המים, סוג הצמחייה המיועדת לשתילה, תנאי האקלים באזור וכמובן שיש להתחשב בתקציב של בעל הגינה וביכולתו לתפעל את המערכת לבדו במידת הצורך.

שלבי תכנון מערכת ההשקיה

זיהוי מקור מים

את תכנון מערכת ההשקיה נתחיל בזיהוי מקור המים הטוב ביותר עבור אותה גינה, נתכנן את אופן שאיבת המים ואחסונם ולאחר מכן נתכנן את מערכת הפצת המים. בשלב הסופי נתכנן מערכת ניקוז מתאימה ומדויקת.

הבקר הראשי

הבקר הראשי הוא מרכיב חשוב במערכת ההשקיה. הוא בעל חשיבות רבה והוא למעשה שולט על כמויות אספקת המים והדישון הנדרשים לאותה גינה.

בחירת הסינון

בחירת הסינון המתאים גם היא בעלת חשיבות ומתבססת על סוג וכמות הלכלוך שבמים. מסנן ראשי כבד מסוג דיסק יורכב במקור המים הראשי לגינה ומסנן רשת פשוט יותר יורכב לפני ראש מערכת ההשקיה.

תכנון הצנרת

תכנון צנרת מערכת השקיה מהווה שיקול מרכזי וחשוב בתכנון המערכת כולה. הצנרת מובילה את המים לכל שטחי הגינה, ויש להתאימה למבנה השטח והצרכים של אותה גינה. יש לתת את הדעת על סוג החומר ממנו עשויה הצנרת וקוטרה. כחלק ממערכת ההשקיה עלינו לתכנן גם את מערך הטפטפות. יש להתייחס למרווחים הדרושים בין הטפטפות בהתאמה לצמחייה באותה גינת נוי. כמו כן, יש להתאים את קצב הטפטוף תוך התחשבות בסוג הצמחייה בגינה.

דישון

כיום, תכנון מערכת השקיה מכיל גם התייחסות לנושא הדישון. כלומר, מעבר של הדישון דרך מערכת ההשקיה. דישון דרך מערכת ההשקיה הוא אופציה אך לא הכרח המציאות. לדישון אוטומטי, יידרש לרוב תקציב יותר גדול, אך ללא ספק מערך דישון אוטומטי נוח יותר לבעל הגינה. בעת תכנון מערכת דישון, חשוב ביותר להקפיד על כל הפרטים על מנת למנוע נזקים לקרקע, זיהומים ומחלות. תכנון מערכת דישון בתוך מערכת השקיה של גינות נוי מחייבת אביזרי הגנה למניעת זרימה חוזרת למי השתייה.

האופציה הטובה ביותר- מערכת השקיה לגינה

אך יש חלופה טובה יותר – מערכת השקיה אוטומטית לגינה. מדובר על רשת של צינורות פלסטיק המחולקות לטפטפות קטנות אשר יכולה להיות מותקנת לכל אורך הגינה ולעשות עבורכם את עבודת ההשקיה ללא מאמץ נוסף מצדכם. בנוסף ניתן להתקין גם ממטרות בנקודות מסוימות בגינה, למשל באזור מדשאת דשא הגינה, לכיסוי שטחים פתוחים נוספים להשקיה בגינה.

החומרים שממנה עושיה מערכת השקיה זולים במיוחד, אז עלויות ההתקנה לא יקרות, והחיסכון שמקבלים מהשקיה במקומות הנכונים חוסכת לכם הוצאות מים רבות. לא במקרה מערכת השקיה היא חלק מעיצוב גינה לחיסכון במים. אז גם מבחינה כלכלית מאוד מומלץ להתקין מערכת השקיה בגינה.

פרישת טפטפות מתוך מערכת השקייה אוטומטית

האם אפשר להתקין מערכת השקיה בגינה באופן עצמאי?

התשובה לשאלה היא בהחלט כן! ניתן לבנות ולהתקין מערכת השקיה לגינה באופן עצמאי. כל החומרים הנדרשים לבניית מערכת השקיה זמינים לכל אדם פרטי בחנויות למוצרי גינון וההתקנה עצמה יחסית פשוטה. בהמשך נשתף אתכם בשלבים הנכונים להתקנת מערכת השקיה בגינה.

עם זאת חשוב לציין, על מנת לקבל מקסימום אפקטיביות בהשקיית הגינה דרך מערכת השקיה לגינה נדרש תכנון מקצועי ומעמיק שרק מומחה בעל ניסיון בעיצוב גינות יכול להעניק. רצוי לפנות למעצב גינות על מנת להבטיח שהתקנת מערכת ההשקיה של הגינה שלך מתבצעת על הצד הטוב ביותר.

השלבים להתקנת מערכת השקיה לגינההתקנת מערכת השקייה מתחת לדשא

במידה והחלטתם להתקין מערכת השקיה בגינה באופן עצמאי ללא סיוע של מעצב גינות מקצועי,  אתם צריכים לעבוד על פי השלבים הבאים:

1. התאמת פתרונות ההשקיה לצמחיה בגינה

תחילה חשוב להפנים שלא כל הצמחים בגינה דורשים את אותה כמות של מים, ולא כל פתרון השקיה יכול להתאים לכל סוג של צמח. בעקבות כך, השלב הראשון יהיה להתאים לכל סוג צמח את פתרון ההשקיה המתאים ביותר אליו. לרוב תדרשו לקבוע עבור כל צמח האם יש להתקין להשקייתו ממטרה או טפטפת.

כלל האצבע מורה על התקנת ממטרות לצמחים בשטחים פתוחים וגדולים (דשא, עצים, שיחים וכו') והתקנת טפטפות לצמחים קטנים ולצמחים שאינם בשטח פתוח (עציצים, פרחים וכו').

2. תכנון מתאר מערכת ההשקיה לגינה

בשלב זה תדרשו לנסות לחשוב כמו מעצב גינות מקצועי ולנסות לתכנן היכן תשתלב מערכת ההשקיה בגינה במראה עיצוב הגינה. מתאר מערכת ההשקיה של הגינה צריך להתחיל ממקור המים הראשי בגינה (ברז גינה או חיבור למערכת האינסטלציה של הבית) ולהתפרס מנקודת המוצא לעבר כל הצמחים בהתאם לפתרונות ההשקיה שקבעתם בשלב הראשון.

בשלב זה יהיה עליכם לקחת מידות עבור צינורות מערכת ההשקיה לטובת השלב הבא – קניית החומרים.

3. קניית החומרים הנדרשים להתקנת הגינה

עכשיו שאתם יודעים בדיוק אילו פתרונות השקיה אתם זקוקים להם ומהם אורכי הצינורות הנדרשים עבור מערכת ההשקיה, אתם יכולים לקנות את כל החומרים הרצויים. רצוי לעשות סקר שוק לגבי מחירים של מוצרי הגינון הנדרשים או לפנות לחברות עיצוב גינות בכדי לבצע קניה מרוכזת במחיר זול יותר.

4. התקנת מערכת ההשקיה על פי התכנון הראשוני

כל מה שנשאר לעשות בשלב זה הוא להתקין את מערכת ההשקיה על פי התכנון שנקבע. חשוב בשלב זה להיות מאוד מרוכזים בהתקנת המערכת בכדי שלא תדרשו בעתיד לחזור ולתקן נקודות שלא הותקנו כהלכה ולכן אינן פועלות בצורה תקנית ותקינה. במידה ואתם מתקשים בהתקנת המערכת, זה זמן מצוין לפנות למעצב גינות לעזרה.

גם אם אתם רק בשלבים הראשונים של הקמת גינה, אנו ממליצים לכם לפנות אלינו לגבי מערכת ההשקייה שתיהיה בגינתכם. התקשרו אלינו: 050-5707632

אלעד ורדי, מומחה לעיצוב גינות עם 20 שנות ניסיון בעיצוב גינות בסגנונות שונים, מזמין אותך להצטרף להצלחה וליצור יחד את גינת הגג המושלמת עבורך. למידע נוסף על עיצוב והקמת גינות.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632