דברים שחשוב לדעת על עיצוב גינות גג ומרפסת

המרחב העירוני אינו משופע באלמנטים טבעיים, שכל כך חיוניים לאיכות החיים שלנו ולהרגשה הטובה. ואולם, במקרים רבים ניתן להפוך את הגג ו/או את המרפסת לגינה נעימה, נאה, מלבלבת ופורחת, הנותנת מענה מצוין לצרכים אסתטיים, פרקטיים ולתחושת הרווחה הכללית. לפניכם מידע שיסייע לכם להתחיל לתכנן את הפרויקט, ורקע בסיסי לפני שאתם פונים לקבל ייעוץ, ליווי וסיוע מקצועי מאנשי מקצוע בתחום.

גינת גג מעוצבת מתאימה למי שמעוניין לנצל בצורה נכונה את שטח הגג שעומד לרשותו כדי לבנות פינה ירוקה אסתטית ומזמינה שנראית כמו גינה בחצר, בה ניתן לבלות בנעימים בשעות הפנאי. בגינה כזאת ניתן לגדל פרחים, שיחים ירקות ותבלינים ואפילו עצים. כמובן שיש להתחשב בחוזקו של הגג ולבצע את התכנון בהתאם.

התחשבות בתנאי האקלים בהקמת גינה על הגג

ראשית, חשוב לזכור שכל מרפסת וגג שונים במאפייניהם המיוחדים, ולכך צריכים התייחסות ספציפית. כך למשל, יכולים להיות הבדלים משמעותיים בין גודל המרחב שמציע הגג עבור הגינה, מרפסת גדולה או קטנה, וישנם הבדלים הקשורים לכמות ולשעות החשיפה לאור, לתנאי מזג האוויר וכדומה.

אכן, כאשר מדברים על עיצוב גינות גג ומרפסת צריך להחליף תקליט ולהפסיק לחשוב במונחים של עציצים לבית סגור. ההתייחסות אל גינת גג צריכה להיות כמו אל גינה חיצונית, אך בהבדל משמעותי: כאן איננו מגדרים את הגינה ולא מוסיפים אלמנטים העלולים לחסום את הנוף. נהפוך הוא, מכיוון שמדובר בגינה המצויה ממילא במיקום פרטי, נרצה להמשיך וליהנות מהנוף האורבאני או מנוף טבעי הנשקף ממנה. לכן, יש להימנע מהצבה של צמחים גבוהים מאוד, לא לבנות גינה בעלת שלבים המגיעים לגובה, לא לגדר אותה וכדומה – לא אם אתם ממש חרדים לפרטיות  ומוכנים לוותר על הנוף.

כאמור, גינה במרפסת או על הגג היא חיצונית, לא פנימית, ויש להתחשב בתנאי מזג האוויר. לדוגמא, אם האזור בו אתם מתגוררים הוא חם ויבש, אך בחרתם משום מה לגדל גינה יפנית, סביר להניח שמצפה לכם מפח נפש. כמו כן, צריך לזכור שמרפסות הפונות לכיוון דרום ומערב מקבלות לאורך היום, ובעיקר בקיץ, שמש יותר חזקה ולאורך יותר שעות.

לעומת זאת, גינות צפוניות ומזרחיות מקבלות פחות שמש, ולכך יש להוסיף שיקולי צל – למשל אלמנטים של המבנה עצמו היוצרים הצללה. בכל מקרה, התנאים הללו ישפיעו רבות על בחירה נכונה של צמחים לגינה שלכם, וכן על ההעמדה המסוימת שלהם.

אז איזה צמחים לבחור לגינת גג?

יש צמחים רבים מאוד שניתן לשלב בתוך גינה על הגג והמרפסת. יחד עם זאת, הבחירה צריכה להיעשות בחוכמה בהתאם לתנאים שתיארנו לפני כן, ובנוסף יש לקחת בחשבון שיקולים כגון צריכה וחיסכון במים, מידת הפנאי והנכונות שיש לכם לטפל בגינה. עוד שיקול משמעותי שתמיד נכון קשור למאפייני ההשרשה של הצמחים.

כלומר, מה שתמיד נכון עבור עיצוב גינה במרפסת או בגג הוא בחירה בצמחים שאינם שולחים את שורשים לעומק. מטבע הדברים, אתם מוגבלים בכמות האדמה העומדת לרשותכם, ולכן הבחירה אינה אינסופית. יש לבחור צמחים שאינם בעלי שורשים עמוקים מאוד, החל בפרחים ועד לעצים קטנים. אז נכון שאמרנו שצריך להחליף תקליט ושמדובר בגינה חיצונית, אבל לא צריך להגזים: זו איננה גינת חצר לכל דבר ועניין, ואי אפשר להכריח אותה להיות כזאת.

כאן אנו מגיעים גם לסוגיה של בחירת מיכלים ואדניות. עיצוב גינות גג ומרפסת מושפע רבות מבחירת האלמנטים הללו, וכמובן שהם מספקים את התשתית ההולמת לגידול הצמחים. כאשר מקימים גינה במרפסת יש לבחור אדניות חזקות ועמידות שמסוגלות להכיל את כמות האדמה הדרושה, אינן מייצרות נזילות בלתי רצויות של מים ואינן פוגעות בצמחים.

יש להתאימן לצרכי הצמחייה הספציפית, כגון אדניות פלסטיק שאינן מאפשרות טפטוף ונזילה המתאימות הזקוקים לכמות נכבדת יותר של מים. לעומת זאת, אם אתם מתכננים צמחייה שמשגשגת בתנאים יותר יבשים, בחרו אדניות עם חורי ניקוז בתחתית ואל תשכחו להניח צלחות מתחתן.

יש לציין כי בגינת גג ניתן לרוב להציב אדניות ומיכלים יותר גדולים, הן בגלל המקום, הן בגלל נתונים הנדסיים של נשיאת משקל, והן מבחינה עיצובית. עבור גינה על הגג מומלץ לבחור במיכלים איכותיים שיכולים להיות עשויים מעץ, בטון, יציקת פי וי סי איכותית או מתכת, המונעים לכלוך שנוצר מזליגת האדמה וישרתו אתכם לתקופה ארוכה.

היבטים פרקטיים של גינות גג ומרפסת

לכל אחד יש סיבות שונות להקמת גינת גג או מרפסת. למשל, יש מי שחולם על גידול ירקות באופן ביתי ואורגני, יש מי שפשוט חייב נגיעה של ירוק, יש מי שרוצה לשוויץ בפרחים הנפלאים שלו, וכן הלאה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שגינות גג ומרפסת נמצאות בשטחים שיש להם שימושים פונקציונאליים, ואף יותר מכך – הן יכולות לשדרג את איכות השימוש ואת תדירותו. הכוונה היא כמובן לזמן השהייה שלכם על המרפסת או על הגג, ולכן חשוב לתכנן נכון גם היבטים כמו ריהוט ותאורה.

לדוגמא, אם מדובר בגינת גג היא עשויה לספק שטח נרחב למדי לאירוח ושהייה לבד, עם בני משפחה ועם חברים. לכן, כדאי להשקיע מחשבה בחזון וברצונות שלכם מהגינה, איך אתם רואים אותה משרתת אתכם, בכמה נפשות מדובר, ומכאן להחליט אם אפשר להסתפק למשל בספסל אחד קטן, בכיסא עץ מעוצב או כורסא, או ללכת על פינת ישיבה מלאה. הכל תלוי כמובן גם בשטח העומד לרשותכם.

היבט נוסף הוא התאורה שמאפשרת לכם ליהנות מהגינה גם בערב ובלילה. אם ניקח למשל גינת מרפסת, הרי שהיא מקבלת לרוב תאורה כלשהי הבוקעת מפנים הבית אבל לא תמיד מספיקה על מנת לתת את האווירה ואת רמת האור הדרושה לעיסוקיכם השונים. וגם אם יש לכם תאורה במרפסת עצמה, חשבו התייעצו עם איש המקצוע שייתן המלצות לגבי גופי תאורה שיכולים לעשות את כל ההבדל באווירה. לעומת זאת, בגינת גג צריך לשים דגש על תאורה המגבירה את הבטיחות, ובמידה שהגינה אינה גדולה במיוחד להשתמש בתאורה יותר חזקה שנותנת תחושה של מרחב גדול יותר.

אלעד ורדי, מומחה לעיצוב גינות עם 20 שנות ניסיון בעיצוב גינות, גינות גג, מזמין אותך להצטרף להצלחה וליצור יחד את גינת הגג המושלמת עבורך. למידע נוסף על עיצוב והקמת גינות, חזור לעמוד הבית.

השאירו לנו פניה במייל

דילוג לתוכן