עיצוב גינת מרפסת גדולה

אם אתם גרים בדירה זה לא בהכרח אומר שאתם לא יכולים ליהנות מגינה פרטית. אם יש לכם מרפסת מספיק גדולה אתם יכולים להקים גינה פרטית עם עיצוב גינה מרשים. רק פעלו לפי העצות הבאות על עיצוב גינת מרפסת.

מרפסת גדולה יכולה להיות גינת גג אן כל מה שאתם רוצים שהיא תהיה, אפשר להפוך את המרפסת לאזור מקורה שהוא המשך ישיר של הבית או שאפשר להפוך את המרפסת לחצר טבעית מרשימה, ההחלטה היא בידכם. אם אתם חושבים על הקמת גינה במרפסת, חשוב שתכירו מספר עצות מועילות מהמומחים בכל הנוגע לעיצוב של גינת מרפסת.

עיצוב גינה במרפסת לפי תנאי מזג אוויר

הרבה בעלי דירות המעצבים גינה במרפסת שוכחים שהם צריכים להתאים את הגינה למזג האוויר כמו כל גינה אחרת. העובדה שהגינה נמצאת במרפסת לא הופכת אותה חסינה למזג האוויר. הצמחים במרפסת לא ישרדו זמן רב אם הם לא תואמים לתנאי מזג האוויר. אז למשל אם אתם גרים באזור הדרום שבו שורר הרבה יובש, יהיה לכם קשה לגדל גינה יפנית קטנה במרפסת (גינה יפנית חייבת הרבה לחות ומים).

עיצוב מרפסת גדולה בדירה

נוסף על כך, חשוב לשים לב לכיוון המרפסת ביחס לשמש, כמה שמש מקבלת המרפסת ובאיזה שעות. בהתאם תוכלו להעמיד נכונה יותר את הצמחים שתציבו במרפסת, צמחים שצריכים יותר שמש במקומות שמקבלים יותר שמש וההיפך.

בחירה נכונה של אדניות מתאימות

בהקמה של גינת מרפסת חשוב מאוד לבחור אדניות מתאימות שיכולות להחזיק את האדמה כהלכה ולא לפגוע בצמחים. האדניות בעצם מאפשרות לכם לשתול צמחים במרפסת מבלי לפגוע בתשתית הבנייה של המרפסת כתוצאה מחלחול של מים. אתם אבל צריכים לדעת לבחור אדניות איכותיות ולהתאימם לצמחים המתאימים. יש אדניות מפלסטיק למשל שלא מאפשרות למים לברוח, אדניות כאלו יהיו טובות לצמחים שצריכים יותר מים, מצד שני צמחים שצריכים פחות מים יצטרכו להישתל באדניות עם חורי ניקוז בתחתיתם (ואז מניחים צלחת מתחת לאדנית בכדי למנוע לכלכוך במרפסת).

שילוב אדניות בעיצוב מרפסות גדולות

מומלץ להציב בגינת המרפסת לפחות אדנית אחת גדולה שיהיה ניתן לשתול בה צמחים גדולים כמו עצים קטנים או שיחים, זה מעניק לגינה אותנטיות. אך לא לשכוח לבדוק את התכניות ההנדסיות של המרפסת מבחינת כובד משקל מקסימלי לפני שאתם מניחים אדניות גדולות מלאות אדמה כבדה.

עיצוב פינת הישיבה במרפסת

רוב הגינות הרגילות כוללות בדרך כלל פינת ישיבה, והמרפסת שלכם לא צריכה להיות שונה. אלא אם כן מדובר על מרפסת מאוד קטנה שהמטרה היחידה שלה היא גידול צמחים, אתם חייבים לחשוב גם על הוספת פינת ישיבה קטנה. בהתאם לגודל המרפסת אתם תצטרכו לבחור שולחן וכיסאות שישתלבו עם עיצוב הגינה, כאשר מומלץ לרוב להציב את פינת הישבה במרפסת בקרבת הכניסה לבית.

פינת ישיבה במרפסת על גג

שימוש בחלוקי אבן לכיסוי האדמה

אם תסתכלו בגינות מרפסת מקצועיות, תוכלו לזהות שכמעט בכל הגינות הללו מעצב הגינה דאג להניח אבן טבעית על האדמה שבאדניות. הסיבה לכך היא שהאדמה בתוך אדניות נוטה להתייבש במהירות גדולה יותר מאשר אדמה טבעית בחצר גינה רגילה, אז בכדי למנוע אידוי מהיר יותר של אדמת האדניות מניחים חלוקי אבן באדנית. פעולה זו גם תמנע התייבשות של צמחים, גם תעזור לכם לצמצם את הוצאות ההשקיה של גינת המרפסת ובכללי מדובר על עצה טובה של תחזוקת גינות מרפסת.

למה לשים לב בתכנון גינה למרפסת שלי?

בעת תכנון גינת מרפסת יש לשים לב לנתונים השונים של מרפסת ביתכם, בין אם היא מקבלת שמש ישירה ובאילו שעות או אם היא מרפסת מוצלת. כמו כן יש לשים לב לכמות הרוח שיש במרפסת שלרוב מתגברת ככול שמדובר בקומה יותר גבוהה. כמו כן בדקו אם יש לכם במרפסת נקודות מים וחשמל, ואם יש בה מערכת ניקוז והיכן נמצא הפתח שלה. בנוסף עליכם להבין איזה אווירה תרצו בגינה בין אם מתורבת, פראית, ים תיכונית, ארץ ישראלית, טרופית אקזוטית, כפרית, וכדומה. 

מעבר לכך עליכם להסתכל על עצמכם בכנות ולהבין כמה באמת אתם מוכנים ויכולים להשקיע בגינת המרפסת שלכם, בטיפולה השוטף, בדאגה לצמחים ובתחזוקה השוטפת. וכמובן עליכם להבין כמה כסף אתם מוכנים להשקיע בגינה, מכיוון שטווח האפשרויות מאוד רחב וכך גם המחירים.

בעיצוב גינת מרפסת מומלץ להתחיל בקטן

עיצוב גינות הוא לרוב עניין שלוקח זמן עד שמגיעים לעיצוב המושלם, וזה לא שונה בעיצוב של גינה במרפסת. אל תתחילו לעצב בגדול מדי, אלא קחו את העיצוב של הגינה בחלקים. התחילו עם הצבת פינת ישיבה, לאחר מכן המשיכו עם הוספת אדניות במקומות הנכונים. שימו לב לזוויות של השמש ושנו את מיקום האדניות בהתאם. לאחר מכן אתם יכולים להתחיל להביא אדמה ולשתול צמחים. עם הזמן תצברו יותר הבנה על העיצוב המתאים לגינת המרפסת שלכם ולאט לאט תיקחו החלטות טובות יותר לגבי עיצוב גינת המרפסת.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632