הקמת גינה על מרפסת

רבים נוהגים לשלב במרפסת אדניות ועציצים מסוגים שונים ומשקיעים הרבה מרץ ואהבה בטיפוח הצמחייה. ואולם, עיצוב גינות מרפסת הנעשה ללא תכנון נכון, ידע מספק זה עלול להוביל לתוצאות עגומות.
אם אתם מתגוררים בבית קומות ויש לכם מרפסת, היא בהחלט יכולה להפוך למרחב הנותן נגיעה ירוקה, טבעית, מלבלבת ופורחת.

תכנון, עיצוב והקמת גינות על מרפסת – לעשות את זה נכון

עם הזמן מתברר שחלק מהצמחים מתקשים מאוד להתקיים על המרפסת, מה שהופך למאבק די מעיק בניסיון לשמור עליהם בחיים. עוד מתברר שחלק מהצמחים אינם חסכוניים במיוחד במים, אינם מביאים לתוצאות הויזואליות המקוות, וכל הניסוי והטעיה מרחיקים אתכם מההנאה והגאווה שדמיינתם בתחילת הדרך.

תכנון נכון של גינה על מרפסת

כדי לבנות גינה לתפארת לא חייבים אדמה או שטח גדולים. יש טכניקות וטיפים שאפשר ליישם כדי להרים גינה מעולה גם במרפסת. הנה כמה טיפים לבניית מרפסת גם בגינה. גינה על מרפסת

התחשבות בכיווני השמש והאור

כמובן שהמרכיב החשוב לגידול צמחים במרפסת הוא השמש אשר לא תמיד מגיעה לכל פינה ולבטח משתנה במהלך היום. גנן מקצועי ידע היכן למקם את הצמחים כדי להשיג מקסימום חשיפה לשמש מצד אחד ומצד שני לא לחשוף יותר מדי את הצמחייה לשמש. אפשר לבנות פרגולה או להיעזר באחת קיימת לטובת העניין.

התקנת מערכת השקיה חכמה

אחת הסיבות העיקריות המכשילות אנשים מלזכות במרפסת פורחת ומלבלבת היא שהם שוכחים להשקות את הצמחים. כדי לפתור בעיה זו ולהבטיח שגינת המרפסת שלכם תזכה בכמות מים נאותה, מומלץ להתקין במרפסת מערכת השקיה. מדובר למעשה באותה סוג של מערכת השקיה המשמשת בגינות המורכבת מציוד השקיה, צינורות וטפטפות וממחשב השקיה. יחד עם זאת חשוב לדעת כי האדמה שיש בתוך העציצים ניחנה ברמת ספיגה הרבה יותר גבוהה מהאדמה שיש בגינות, בין היתר מכיוון שלמים אין הרבה עומק לחלחל אליו. לכן כמות המים הנדרשת לגינה במרפסת הרבה יותר קטנה מאשר בגינה רגילה ולא אחת מספיק להשקות שלוש פעמים בשבוע למשך רבע שעה כל פעם.

עיצוב פינת ישיבה במרפסת שלכם

גינות על מרפסות חייבות לכלול פינת ישיבה. לכן, אלא אם כן מדובר על מרפסת מאוד קטנה המשתמשת רק כגינה, יש להשאיר מקום לפינת ישיבה. בהתאם לגודל המרפסת תצטרכו לבחור שולחן וכיסאות שישתלבו עם עיצוב הגינה. לרוב מומלץ להציב את פינת הישיבה במרכז המרפסת או בקירבה לפתח לבית.

בחירת אדניות צמחים במרפסת

בהקמה ובתכנון של גינת מרפסת מעוצבת, חשוב מאוד לבחור אדניות אשר יוכלו להחזיק את האדמה כהלכה מבלי לפגוע בצמחים. אדניות איכותיות מאפשרות לשתול צמחים במרפסת בלי לפגוע בתשתית הבנייה של המרפסת כתוצאה מרטיבות או חלחול של מים. הזכירו לגנן שלכן לקנות אדניות איכותיות עבור הצמחים במרפסתכם. בחירת אדניות בעיצוב גינות מרפסת אם אתם רוצים מרפסת שתהיה משגשגת, נעימה לשהייה, משתלבת עם סגנון הבית ואף עם הסביבה החיצונית, וגם שתהיה חסכונית במים ובזמן שצריך להשקיע, כדאי לפנות אליי לצורך עיצוב גינות על גג או על מרפסת. כבר יותר מעשרים שנה שאני עוסק בתכנון נוף ובעיצוב והקמת גינות, לרבות גינות גג ובמרפסות. הידע המקצועי והניסיון הרב שרכשתי מאפשרים לי לעצב לכם גינת מרפסת נעימה, יפה וחסכונית, שלא דורשת השקעה מרובה מצידכם ותהיה עמידה וחזקה לאורך עונות השנה.

היבטים שונים של עיצוב גינת מרפסת

השטח הקטן יחסית של מרפסות בהשוואה לגינות מצריך חשיבה מקדימה ותכנון מדויק של ניצול השטח הקיים, תוך התחשבות בתנאי הקיימים במרפסת, באקלים המקומי ובהעדפות שלכם. כך לדוגמא, יש להבין אילו אזורים של המרפסת מקבלים אור/צל במהלך היום ובאיזו כמות של קרינה. אם יש אזורים יחסית מוצלים יש לבחור עבורם צמחים מתאימים ועדיף שיהיו צבעוניים יחסית, ואם יש אזורים יותר מוארים אפשר לשלב בהם צמחים עם פריחה עונתית שאוהבים הרבה שמש. עוד צריך לשים לב לשילוב בין צמחים שהינם ירוקים לכל אורך השנה ולא מצריכים החלפה תדירה, לבין צמחים המספקים נגיעה צבעונית ומתחלפת לאורך העונות. מכאן שיש להבין עד כמה אתם מוכנים ומעוניינים להשקיע בטיפול הגינה, דבר שישפיע גם הוא על בחירת הצמחים. לדוגמא, אם אינכם מעוניינים להתעסק בהחלפה צמחים משנה לשנה כנראה שפרחים עונתיים אינם מתאימים לכם. עוד יש להתחשב בכלים שבהם אתם מתעתדים לשתול את הצמחים, כאשר יש לתת עדיפות לכלים יחסית גדולים העשויים מחומר שמבודד היטב מחום.

צמחים שמומלץ לשתול במרפסת

בגינת מרפסת ניתן לשתול כמעט כל סוג של צמח המתאים לגודל העציץ ולכמות האור ומזג האוויר, כאשר ככול שמדובר בצמח יותר גדול כך הוא נדרש בעציץ יותר גדול ועמוק עבור שורשיו. למשל, מי שגר בשפלה ובמישור החוף בגובה של עד חמש מאות מטרים יכול לשתול במרפסת שלו עץ לימון מלבלב, תפוז סיני מיניאטורי ועמיד במיוחד, דקל שפריצי גמדי, ואפילו עץ זית צעיר עם ניחוחות של הגליל. כמו כן, מבחינת צמחי נוי תוכלו לשתול באזור זה סיזיגיום, שנראה כמו עץ קטן מלא בעלים, ובמרפסת מוצלת תוכלו לבחור במגוון סוגים של שרכים הנדרשים בהרבה לחות. מעבר לכך ניתן גם לשתול פרחי נוי, צמחי תבלין, צמחי מאכל, מטפסים ועוד.

איזה עציצים לבחור לגינת מרפסת? 

עציצים ואדניות לגינת מרפסת בשוק מוצע מבחר גדול של עציצים מסוגים שונים המתאימים למרפסות. מתוך המבחר הזה יש לבחור בעציצים מתאימים מבחינת גודלם וחזותם. הגודל של העציץ נקבע בהתאם לגודל הצמח שיישתל בתוכו, או הגודל שהוא יגיע אליו בשנה הקרובה. כמו כן גודל העציצים מוכתב מגודל המרפסת ומקום פנוי שיש עבורם. לעומת זאת סוג העציץ מוכתב מהאווירה שאתם רוצים להשרות במקום ומשיקולי תקציב. למשל עציצים מפלסטיק יותר זולים מעציצי בטון יצוק, חרס או מאדניות עץ. כמובן ככל שהעציץ יותר גדול כך הוא גם יותר יקר.

חשיבות מערכת הניקוז

אם אתם מתכננים גינה רצינית במרפסת שלכם, חשוב קודם כל להתקין מערכת ניקוז נאותה, מכיוון שללא מערכת ניקוז המרפסת עלולה להיות מוצפת עקב עציצים, בעיקר גדולים, שעלולים לנזול מהם מים. מערכת זו מורכבת ממערך של צינורות שמובילים את המים העודפים מהעציצים אל צינור ראשי שממנו הם יורדים לצינור הניקוז של המרפסת.

האם אפשר לעשות הכל לבד?

אמנם תכנון גינה במרפסת אפשרי לבד, אולם כדי לזכות בגינה באמת יפה, יעילה ועמידה עדיף לפנות לאיש מקצוע. הדבר נכון בייחוד אם אתם רוצים להשקיע בגינה גדולה ומיוחדת. איש המקצוע יעזור לכם לתכנן גינה על כל מרכיביה, החל מבחירה, בניה והתקנה של עציצים ואדניות גדולות, להתקנת מערכת ניקוז ומערכת השקייה ועד לבחירה של צמחייה נאותה ומיקום נכון של כל צמח במרפסת. כמו כן איש מקצוע יכול להשיג לכם צמחים איכותיים לצד ציוד ועציצים טובים במחיר משתלם יותר מאשר אם הייתם קונים אותם לבד. כל זאת יבטיח מרפסת מלבבת וירוקה בכל עונות השנה, שתספק לכם ריאה ירוקה פרטית משלכם למשך הרבה שנים. לפרטים נוספים ולקביעת פגישה עימי, התקשרו אליי בטלפון 050-5707632

תוכן עניינים

השאירו לנו פניה במייל