עיצוב גינה ים תיכונית באקלים הישראלי

עיצוב גינה ים תיכונית הוא סגנון העיצוב הנפוץ ביותר בישראל וזאת כיוון שסגנון עיצוב גינות זה מתאים בצורה המושלמת ביותר לאקלים בארצנו -הישראלי ים תיכוני.
בבואי לתכנן גינה ים תיכונית אני מתייחס לנתונים בשטח כגון טופוגרפיה, סלעים טבעיים, אבנים מקומיות וצמחיית בר.

 האקלים החם באזורינו והמחסור במים מדגישים עוד יותר את הצורך בצמחיה עמידה וחסכנית במים, בדגש על עצי נוי הנותנים הרבה צל ומתכתבים עם הצמחייה הטבעית באזור, צמחי תבלין ועצי פרי כגון רימון, זית, אגס סורי, תאנה והדרים היוצרים אווירה של בוסתן מוצל ומזמין. אלמנטים נוספים כגון: שבילים מאבן טבעית וחיפויים המשתלבים בגן, ברכות נוי טבעיות, אלמנטים של מים ופינות ישיבה מוצלות (פרגולות, סוכות מטפסים) מוסיפים לאווירה בגן והופכים אותו למקום שנעים לבלות בו גם בימים החמים.

בסופו של תהליך מתקבל מראה של גן מאופק ולא צעקני. השימוש בצמחים רב שנתיים בעלי עלווה מגוונת (גווני אפור, ירוק, צהוב ואדום) וצמחים נשירים שנותנים מראה שונה לאורך עונות השנה יוצרים תחושה של גן טבעי שהתחזוקה השוטפת שלו היא קלה ולא מורכבת.

 האקלים בישראל וסוגי הגינות המתאימים לו

ישראל שוכנת על אגן הים התיכון והאקלים בארץ ישראל דומה מאוד לארצות הים התיכון האחרות כמו יוון, קפריסין וספרד. האקלים הישראלי מאופיין בחודשי קיץ רבים בהם ישנה לחות גבוהה ומספר מאוד קטן של חודשים בהם יורדים ממטרים רבים. האקלים הזה יוצר סביבה מאוד בעייתית בכל הנוגע לתחום של עיצוב נוף, לרבות עבור הקמה של גינות בסגנונות עיצוב מארצות בעלי אקלים שונה. למשל, באקלים הישראלי יהיה מאוד בעייתי להקים ולתחזק גינה פרטית בעיצוב מסורתי יפני הדורש טמפרטורות נמוכות יותר לאורך השנה. כתוצאה מכך, מעצבי גינות רבים ממליצים לעצב את הגינה בהתאם לסגנון העיצוב הים תיכוני.

המרכיבים המרכזיים בעיצוב גינה ים תיכונית

סגנון עיצוב הגינה הים תיכונית מושפע ברובו מארצות כמו יוון, איטליה וספרד הידועים בהשקעה הגדולה הקיימת בחצרות בבתים הפרטיים. על מנת להגיע למראה הים תיכוני יש ליישם מספר מרכיבים מרכזיים של עיצוב ים תיכוני בגינה:

שטחים גדולים ללא צמחייה עם פינות ישיבה מוצלות
האקלים הים תיכוני מאוד נוח ונעים לישיבה בחוץ במרבית ימות השנה, וסגנון עיצוב הגינות הים תיכוני מאמץ את הגישה שבה הגינה צריכה להוות תוספת של הבית לישיבה בחוץ. כלומר, הקמת גינה ים תיכונית תתמקד בהגדרת שטחים גדולים יותר עבור אזורי ישיבה מוצלים ופחות עבור שטחי צמחייה כמו בסגנונות אחרים. בסגנון עיצוב גינות זה בונים למשל משטח לבנים גדול ומקורה בגינה ומציבים עמדות ישיבה למספר רב של אנשים.

עיצוב גינה ים תיכונית בעזרת כלי חרס וקערות חרסינה 

סגנון העיצוב הים תיכוני מתבסס הרבה על עציצים גדולים שיושבים בכדי חרס גדולים או קערות חרסינה גדולות. במקום להעמיד אזורי צמחיה שבהם נשתול פרחים, בעיצוב גינה ים תיכונית ממקמים עציצים גדולים ברחבי הגינה שיעניקו את תוספת העיצוב הטבעי. נוסף על כך, כדי החרס והקערות חרסינה הגדולות יוצרות מוקד משיכה גדול לעין בעיצוב הכולל. למשל במקרים רבים עיצוב הגינה כולו נע סביב עציץ גדול שממוקם במרכז הגינה.

שימוש נרחב בחצץ בעיצוב הגינה

בגלל שאין הרבה משקעים באקלים הים תיכוני, וכך גם בישראל, עיצוב גינה ים תיכוני עם השנים החל להשתמש יותר ויותר בחצץ. ניתן להציב אבני חצץ למילוי אזורים רבים בגינה במקום צמחייה. אבני החצץ מעניקים נפח לגינה בעלות נמוכה וללא תחזוקה, בשונה מצמחים, ואף ניתן לעצב את הגינה בצבעים שונים של חצץ (לבן, אפור וצבעי אדמה) למראה צבעוני יותר. עוד בזאת, אפשר להשתמש בחצץ ליצירת שבילים קטנים כמעבר לאורך הגינה.

אריחים ופסיפסים בתור אלמנט עיצובי מרכזי
גינות ים תיכוניות מזוהות רבות עם השימוש הנרחב באריחים ופסיפסים לאורך עיצוב הגינה, הרבה בגלל ההשפעה הספרדית על סגנון עיצוב זה. הגינה הים תיכונית משתמשת באריחים ופסיפסים על מנת להעניק תוספת עיצובית מרשימה לכל אורך הגינה. למשל, ניתן לבצע התקנה של אריחי שיש באזורי הישיבה ובנוסף להתקין אריחי שיש דומים בערוגות החרסינה השונות שימוקמו לאורך הגינה. כך מקבלים מוטיב דפוס עיצובי זהה לאורך הגינה שמאחד את העיצוב כולו.

תכנון גינה ים תיכוניות עם אבני מדרך

שתילת צמחים המתאימים לאקלים הים תיכוני

על מנת להשיג את מראה הגינה הים התיכוני, ולצמצם את תחזוקת הצמחייה בגינה, יש לשתול רק צמחים המתאימים לאקלים הים תיכוני הישראלי. גינות ים תיכוניות לרוב כוללות צמחים מלאים של מרקם בצבעים של כחול, ירוק, סגול וצהוב. כמו כן, חשוב לכלול עצים עם מבנה חזק שיעזרו להגדיר את הגינה כמו עצי זית, לימון ועצי אורן.

עוד מידע אודות עיצוב גינה ים תיכונית

 עיצוב גינה ים תיכונית הינה בחירה מבוקשת בארץ, בהיותה מתאימה באופן מלא לאקלים הישראלי עם קיץ ארוך, חם ולח וחורף גשום לפרקים. מדובר בסגנון עיצוב של גינות הקיים במדינות ים תיכוניות שונות כמו ספרד, יוון ואיטליה, המאופיין בשטחים ללא צמחיה עם חצץ בצבעים שונים שמשמש גם לשבילים, ועם פינות הסבה מוצלות. כמו כן בסגנון זה מרבים לשתול צמחים בתוך עציצים גדולים מחרס ולעשות שימוש באלמנטים דקורטיביים כמו פסיפס ואריחים מעוטרים. כדי לספק לכם עוד מידע בנושא לפניכם רשימה של עובדות, דגשים ועצות בנושא של תכנון גינה ים תיכונית.

 • יש לדעת כי במקורן גינות ים תיכוניות תוכננו כפונקציונליות, שופעות בצמחי מאכל ומספקות הרבה פינות עם צל, בעוד שבימינו גינות אלו משלבות גם הרבה צמחי נוי .
 • גינה ים תיכונית המכונה גם גינה ארצישראלית מאופיינת בסגנון עיצוב טבעי, השופע בצמחייה מקומית הגדלה באופן טבעי וחופשי לצד תיחום של אזורי הסבה וישיבה, ומשלבת גם אלמנטים טבעיים כמו אבנים וסלעים.
 • גינות ים תיכוניות מאוד מתאימות לאקלים בישראל וניתן להקימן באזורים שונים ברחבי הארץ בין אם בנגב, מישור החוף, השפלה, הרי הגליל ועוד.
 • גינה ים תיכונית מספקת פתרון נהדר למי שרוצה גינה טבעית ויפה, עמידה למשך שנים, שלא נדרשת בהרבה תחזוקה או מים, שתעניק לכם ריאה ירוקה נעימה וידידותית לסביבה.
 • גינה ים תיכונית משלבת בתוכה היבטים מקומיים לצד היבטים של גינות ממדינות ים תיכוניות נוספות, בין אם מדובר בגינה איטלקית עם סוכות של גפנים, גינה ספרדית עם צמחיה עונתית ומטפסים ריחניים כמו יסמין, או גינות יווניות מרובות עציצים ופרחי גרניום. השפעה מקומית ניכרת בסוגים רבים של צמחי תבלין, עצים, שיחים מקומיים שונים ועוד.
 • בגינה ים תיכונית משלבים אלמנטים טבעיים שונים, בייחוד של עץ, חרס ואבן. למשל יתאימו לגינה זו דק או פרגולה מעץ, גדר אבנים, שבילים עם אריחי קרמיקה, משטחים עם טוף או חצץ, וחלוקי נחל. זאת לצד אלמנטים של מים כמו ברכות נוי ומזרקות.
 • יש שפע של סוגי צמחים המתאימים לגינה ים תיכונית בשלל סוגים, גדלים, צורות, ריחות וצבעים, ושילוב נכון והרמוני שלהם נדרש ביצירת מתחם תלת ממדי עם גבהים, נפחים ורווחים נכונים.
 • בגינה ארצישראלית תמצאו צמחייה השמה דגש על חילופי העונות ועל צמחים אופייניים לכל עונה, בין אם מדובר בשילוב של עצים נשירים שעליהם הופכים צהובים וכתומים בסתיו, פרחי חורף היוצאים מפקעות, פריחות אביב וצמחיית קיץ.
 • בגינה ים תיכונית ניתן לשלב כמות גדולה של צמחים. למשל בגינה זו תוכלו למצוא שפע של צמחי תבלין כמו מרווה, רוזמרין, טימין, זעתר ולבנדר, וכן גרניום לימוני, שיבא, לימונית, נענע ועוד.
 • גינה ים תיכונית שופעת בעצים רבים היכולים אף ליצור בוסתן מוצל, רבים מהם נושאי פרי כמו עצי זית, רימון, תאנה ותמר. זאת לצד עצי הדרים שונים כמו לימון, תפוז, מנדרינה, אשכולית, פומלה ותפוז סיני. כמו כן תוכלו לשלב בגינה ים תיכונית עצי שסק, מנגו ושיחי פיטנגו.
 • סוכת גפנים מהווה אלמנט נפוץ בגינה ים תיכונית בספקה מענה מתאים לכל עונות השנה עם אזור מוצל ונעים לימות הקיץ החמים, שמעניק גם ענבים טריים. זאת בעוד שבחורף עקב נשירת העלים זוכים במרפסת פתוחה עם שפע של אור שמש.
 • גינה ים תיכונית טובלת בניחוחות נעימים המופצים מצמחים שונים. למשל תוכלו לשתול בגינה ליד הבית שיח יסמין ריחני או שיח של יערת הדבש. כמו כן ניחוחות יגיעו משפע של צמחי תבלין ומערוגות של שושנים.
 • בגינות ים תיכוניות עולים שפע של פרחים מלאי צוף המושכים ציפורים ופרפרים, והופכים את הגינה למלאת שמחה, צליל וצבע.
 • בגינה ים תיכונית ניתן לשלב פינת ישיבה כפרית מעץ או ברזל, לצד תאורה רכה ורומנטית של נורות לד צהובות או עששיות. כמו כן ניתן לייצר בגינה פינות עניין בשעות החשיכה על ידי הכוונת ספוטים על צמחים מיוחדים כמו עץ זית גדול ויפה.
 • בגינה ים תיכונית תוכלו לעשות שימוש בחומרי גלם מקומיים שונים, למשל עבור יצירת טרסות, גדרות, חיפויי קרקע, שבילים, אבני מדרך, אלמנטים דקורטיביים וכדומה. מדובר בחומרים כדוגמת כורכר, בזלת, חצץ, גזם של שבבי עץ, חלוקי נחל ועוד.
 • צמחים נוספים שישתלבו בגינה ים תיכונית הינם אלת המסטיק, כליל החורש, עץ תות, עץ חרוב, רקפות, כלניות, נרקיסים, אירוסים, נוריות, חצבים, עירית, סוגים שונים של ורדים ועוד.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632