הקמת גינות קטנות

המורכבות של הקמת גינות פרטיות בשטח חצר קטן ומוגבל תהיה קיימת תמיד, אך היא פוחתת אם מעסיקים מעצב גינות הפועל על פי מספר עקרונות בסיס יעילים של עיצוב גינות קטנות.

מעצב גינות ישאוף תמיד לכך ששטח חצר לא יגביל אותו ויהיה מספיק גדול כדי לתכנום לעצב ולהקים גינה פרטית. אך מן הסתם הדבר לא תמיד מתאפשר.
עקב הבניה הענפה המתרחשת בכל ישראל במטרה להגדיל משמעותית את כמויות יחידות הדיור בפרויקטים, נבנים הרבה יותר בתים פרטיים עם חצרות קטנות. עניין זה יוצר אתגר מאוד גדול למעצבי הגינות הנשכרים לבצע הקמה של גינה עבור בעלי הנכסים הללו.
עיצוב גינות פרטיות קטנות הוא כנראה אחד האתגרים הכי גדולים שעומדים בפני מעצב גינות, וזה הגיוני לאור העובדה שבתחום של תכנון נוף שטח הוא מצרך מבוקש.
אך מעצבי גינות מנוסים יפעלו על פי מספר עקרונות עיצוב בסיסיים שיעזרו להם לתכנן בהצלחה גינה פרטית בשטח מצומצם.

בוחרים בקפידה את הצמחייה ולא מניחים מדשאות ירוקות

גינות פרטיות גדולות מאופיינות במדשאות ירוקות, אשר מעניקות שטח חלל פתוח שיוצר אשליה של מרחב ובנוסף מאפשרות לבעל הגינה לחסוך בהוצאות העיצוב של השטח הגדול.

בגינות קטנות אין לנו את הפריבילגיה לשתול מדאות דשא גדולות כי כל מטר מרובע של שטח קובע. מעצב גינות יודע שכל נקודה של צמחייה חשובה על מנת לשדרג את מראה הגינה, לכן, מוותרים על מדשאות ירוקות ומשקיעים בפרחים ובעצים שיעניקו תוספת עיצובית מרשימה.

יש מגוון רחב של צמחים שמאוד מומלצים לשתול בגינות פרטיות קטנות כמו למשל פרחים קטנים ולבנים, כך ניתן ליצור אשליה של גודל עם כמות גדולה יותר של צמחים בצבעים בהירים.
שתילה של עץ אחד בודד גדול שיהווה נקודת משיכה בגינה, אך בו זמנית לא תהיה שתילה מסיבית של עצים שיתפסו את מרבית שטח הצמחייה השתולה בגינה.
מעצבי גינות רבים גם ממליצים על שתילת צמחים מטפסים על גדרות החצר על מנת למקסם את שטח הצמחייה.

כאשר יש קטח קטן מחברים את החצר לשטח הבית

אחד הטריקים המוצלחים ביותר בתחום עיצוב הגינות הקטנות הוא יצירת אשליה שהגינה הנה תוספת הממשיכה את חלל הבית, כך שהגינה אינה נתפסת כחצר קטנה אלא כתוספת שמשלימה את חלל הבית.

את הטריק הזה ניתן ליישם על ידי עיצוב גינה נבון, עיצוב גינות שממשיך את חלל הבית לרוב יכלול פינת ישיבה בצמוד לפתח היציאה לגינה מהבית. למשל אם היציאה לגינה ממוקמת במטבח, אז עיצוב הגינה יכלול פינת ישיבה בעיצוב דומה לעיצוב המטבח, מה שייצר אשליה שהגינה היא בניה שממשיכה את המטבח הגדול.

צמצום הוויזואליות של הגדר –עיצוב גדרות בלתי נראה

דרך מצוינת לשמור על אשליה של מרחב בגינה הפרטית הוא על ידי צמצום הוויזואליות של הגדרות. גדרות וויזואליות בגינה לא מאפשרות לעין לשכוח את שטח הגינה המתוחם, לכן אם ניתן, כדאי לנסות ולהשכיח בעיצוב הגינה שהחצר מתוחמת על ידי גדרות.
ניתן לעשות זאת על ידי מספר טכניקות שונות ומגוונות. למשל כמו שכבר ציינו ניתן לשתול צמחים מטפסים שיסתירו את הגדרות ויעניקו מראה צמחייה שעולה אל השמיים.

ניתן לצבוע את הגדרות בצבעים שמשתלבים עם הצבעים הדומיננטיים בעיצוב הגינה, למשל גדרות בגינה מדברית יכולים להיבצע בצבעי אדמה שמשתלבים עם הצבעים הדומיננטיים של עיצוב גינה מדברית.
ברגע שגורמים לגדרות להיות הרבה פחות בולטות לעין, אנו מקבלים אשליה של שטח גדול יותר.

עיצוב של גינה קטנה – אמצו את האלמנטים הקטנים

עיצוב גינות קטנות לא מאפשר לנו בדרך כלל ללכת על אלמנטים ענקיים כמו עציצי חרס גדולים או שולחנות ישבה גדולים, אז מומלץ לעשות בדיוק ההיפך. עלינו לאמץ אלמנטים עיצוביים קטנים כמו למשל כורסאות קטנות, עציצים קטנים, פסלים קטנים וכו'.

הקמת גינה פרטית קטנה עם סיוע מקצועי

לא כל אדם הוא בר מזל שנפל בחלקו להיות בעל בית עם שטח מתאים לגינה פרטית, התורמת רבות לאיכות החיים, לאסתטיקה ואף לבריאות, ומהווה מקור בלתי נדלה של הנאה וסיפוק. יחד עם זאת, על מנת ליהנות מכל היתרונות האלו ולזכות בגינה ירוקה ומלבלבת, יש לתכנן ולהקים אותה בדרך נכונה ומקצועית המתחשבת בפרמטרים רבים.

עיצוב והקמת גינות קטנות  – דברים שחשוב לשים לב אליהם

ראשית, אם אין לכם ניסיון מעמיק בנושא כדאי לבצע הקמת גינה פרטית עם ליווי של איש מקצוע, בין אם מדובר בקבלת ייעוץ מקדים, סיוע במספר שלבים, ועד להקמת הגינה מאלף ועד תו. יש להבין כי בעת הקמת גינות פרטיות נשקלים פרמטרים רבים המשולבים בעקרונות בסיס, כאשר אי התחשבות בהיבטים אלו עלולים להוביל לתוצאות בלתי רצויות. 

כך לדוגמא, לצורך הקמת גינה פרטית יש לתת את הדעת על גודלה, שלא פעם הינו מוגבל עקב הקצאות הולכות וקטנות של שטחים לבנייה פרטית בימינו – הנעה כיום סביב החצי או שליש דונם. ישנם הבדלים משמעותיים בין מה שניתן ליצור בגינה גדולה או קטנה יחסית, וישנם אמצעים יעילים המתאימים לשדרוג גינות מכל סוג. 

כך למשל, בגינה קטנה יחסית ניתן ליצור המשכיות מהבית עצמו אל החצר, דבר היוצר אשליית מרחב גדול יותר של הגינה עצמה. כמו כן, בבחירת הצמחים ניתן ליצור תחושה מרווחת ונרחבת יותר על ידי בחירה נבונה של צמחים, בדגש על צמחים בגוונים בהירים ובגודל יחסית קטן סביב עץ מרכזי. 

כמו כן, ניתן להיעזר בצמחים מטפסים על הגדרות או לצבוע אותן בצבעים המשתלבים עם המרחב, ולמעשה מסתירים אותן, דבר היוצר שוב הגדלה לכאורה של המרחב עקב טשטוש גבולותיו.

היבטים נוספים בהקמת גינה פרטית

הקמת גינה פרטית צריכה לקחת בחשבון עוד קשת רחבה של משתנים. כך למשל, יש לתת את הדעת על סוג וטיב הקרקע שעליה מוקם הבית, על האקלים השורר באזור בעונות השונות של השנה, היותה של הגינה חשופה לשמש או בעלת אזורים מוצללים (כולל צל הבית). 

הצמחייה הטבעית שמשגשגת באזור, הסגנון המבוקש על ידיכם, מידת הפניות שלכם לטפל בגינה באופן שוטף, צמחים המשתלבים היטב זה בזה, כל נושא ההשקיה מול החיסכון בהוצאות המים, ועוד שורה ארוכה של משתנים. 

על כן, מומלץ בחום לפנות אל מי שמתמחה בתחום הקמת גינות פרטיות לצורך קבלת ייעוץ וליווי בתהליך, על מנת ליהנות מגינה מכובדת, נאה ונעימה לשהייה.

לעיצוב ותכנון גינות נוספות חזור לעמוד הבית.

השאירו לנו פניה במייל

דילוג לתוכן