הקמת גינה בסתיו ובחורף

האם כדאי להקים גינה גם בסתיו ובחורף?

אחרי צבירת ניסיון של שנים רבות בתכנון והקמת גינות אני רוצה להמליץ בפניכם על הקמת גינה בחודשי הסתיו והחורף ולא רק באביב ובקיץ.

ישנם לא מעט יתרונות להקמת גינה בעונות אלה:

מכיוון שהטמפרטורות יורדות, האדמה פחות לוהטת מה שמאפשר לשורשי הצמחים תנאי התפתחות טובים. עם הופעת הגשמים הראשונים, מערכת השורשים מתפתחת בצורה מואצת גם אם הצמח לעתים נראה רדום. עם בוא האביב הפרחים, השיחים והעצים שנשתלו בסתיו ובחורף ילבלבו ויפרחו במיטבם.

מאחר שבהשוואה לחודשי הקיץ החמים והיבשים אידוי האדמה בתקופות הקרות מועט יותר, לחות הקרקע נשמרת טוב יותר. גם צריכת המים חסכונית יותר בתהליך ההקמה הסתווי-חורפי. ובנוסף על כך: אחוז הקליטה והיאחזות הצמחים בקרקע

במזג אוויר קריר פעילות המזיקים יורדת וגם היא מקלה על התפתחות הצמחייה החדשה בגן.

בתכנון מקצועי נכון ניתן לבחור בעיקר באותם הצמחים שהעונה הטובה ביותר לשתול אותם היא עונות הסתיו והחורף, לדוגמא: ורדים ועצים נשירים חשופי-שורש, גרווילאות, ועצים נשירים בכלל. כמו כן חשוב לדעת להימנע משתילת צמחים שרגישים לקור או מיועדים לשתילה רק בעונות החמות.

מניסיוני הרב למדתי שחשוב לתכנן לעצב ולהקים גינה כך שתהיה מקור הנאה מתמשך על פני כל עונות השנה. גינה שתענה לתנאיה של עונה ספציפית בלבד, ככל שתהא מרשימה, עשויה לגרום אכזבה ביתר העונות.

 

לכל צמח יש תפקיד מיוחד בגינה, ולכל צמח ההתנהגות וייחודיות האופיינית לו בכל עונה. מומחיות בהכרת כל צמח וצמח ( גובהם, רוחבם, מיקומם בשטח הגינה, רגישותם להרכב קרקע, לאור, לצל, ועוד ועוד…)  היא תנאי הכרחי ובסיסי לתכנון לכל מי שמבקשים להקים גינה משגשגת ומטופחת לאורך כל עונות השנה.

עצים בשלכת שנשארים ערומים ועליהם נושרים על הקרקע על שלל גווניהם, אינם גורעים מיופייה של הגינה.  נהפוך הוא, הם מייצרים קסם ומשרים אווירה של גינה טבעית המביאה את יתרונות הטבע לקרבת הבית.

 

בתכנון מוקפד של גינה נשתלים גם צמחים רב-גוניים  וגם צמחים בגווני-ירוק כמו גם כאלה העומדים בשלכת. חשוב להימנע מלפסול צמחים מסוימים בגן רק מכיוון שבחודשי החורף הם אינם פורחים מאחר שתמיד ניתן לתכנן שלצידם ישובצו מופעי פריחה צבעוניים. אני מזמין אתכם לנצל את מזג האוויר הקריר והנעים ולהתחיל לתכנן את גינתכם החדשה. הקימו את הגינה עכשיו ותוכלו ליהנות כבר באביב הקרוב מגינה פורחת ומשגשגת שנעים לבלות בה!

לתיאום פגישה לבחינת השטח ומידע על תהליך העבודה מוזמנים להתקשר אלי ואשמח לסייע.

אלעד ורדי – תכנון נוף וביצוע 050-5707632  www.eladvardi.co.il

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632