סגנונות פופולאריים של גינות: יפני, ים תיכוני, טרופי ומודרני

כל תכנון נוף של גינה חייב להתבסס על סגנון עיצוב גינה מרכזי שממנו תשאב ההשראה הכללית. בעוד שישנם עשרות סגנונות של עיצוב גינות פרטיות לבחור מהם, בישראל יש כמה סגנונות פופולאריים יותר מאחרים.

כמו בכל תחום של עיצוב, גם בתחום של עיצוב גינות התגבשו עם השנים סגנונות עיצוב שונים. סגנונות אלו הם תוצאה של תרבויות שונות, ייחודיות של אזורים שונים בעולם וציון של תקופות היסטוריות מסוימות. תחום אדריכלות הנוף מכיל עשרות סגנונות עיצוב גינות פרטיות, החל מהסגנון הבריטי הקלאסי ועד לסגנון עיצוב גינה מדברי, וכל מומחה עיצוב נוף יודע שתכנון של גינה חייב להתבסס על סגנון עיצוב מרכזי אחד שבהשראתו יתקבלו החלטות העיצוב המשמעותיות.

אמנם יש מספר סגנונות עיצוב גינה שונים לבחירה בתור סגנון העיצוב המרכזי, בבחינה של הסגנונות הפופולאריים בישראל ניתן להבחין רק ברשימה מצומצמת של סגנונות עיצוב גינות. להלן סגנונות עיצוב הגינות הפופולאריים בקרב הישראליים.

סגנון עיצוב גינות ים תיכוני

גינות ים תיכוניות ידועות בעיקר בשל האלגנטיות הנינוחה שלהם והדמיון שלהם לחצרות גינה באזורי החוף הספרדי. סגנון עיצוב גינות זה משלב חומרים וצמחים בצבעים בהירים (ורגועים) עם שילוב של אלמנטים עיצוביים רשמיים כגון כדי חרס, מזרקות, עמודים רומיים וכו'. סגנון זה מתאים מאוד לבתים אשר פונים לים, הסגנון משתלב נפלא עם צבע הים הכחול, ולכן הוא סגנון עיצוב גינות מאוד פופולארי לשכונות שיושבות לאורך ים התיכון בישראל. האתגר בביצוע גינות בסגנון שכזה היא בהשגת אלמנטים מרשימים של נוי לגינה ובהדגשתם בשילוב עם הצמחייה.

סגנון עיצוב גינות יפני

הגן היפני הוא כנראה סגנון עיצוב הגינות הייחודי ביותר, וגם עין לא מקצועית יכולה לזהות גינה יפנית בהסתכלות מהירה. גנים יפניים מסורתיים מהווים ריכוז של מגוון פילוסופיות מהמזרח (בודהיסטית, פנג שוואי וכו') והסגנון בעצם מנסה לחקות את ההרמוניה והשלווה שכל כך מקושרים לפילוסופיות אלו. ברמת העיקרון ישנם ארבעה מרכיבים חיוניים שעליהם מתבסס עיצוב גינה יפני: סלעים, מים, צמחים, וקישוטי נוי מהמזרח. סידור האלמנטים האלה בשטח הגינה מתבסס על טכניקות תכנון נוף שונים כמו איזון סמלי, תנועה שבילים מתמשכת, ניגודיות חזקה של מרקמים ועוד. לעצב גינה בסגנון יפני היא אתגר גדול מאוד ולכן חשוב להעסיק מעצב גינות המתמחה בסגנון היפני.

סגנון עיצוב גינות טרופי

סגנון עיצוב גינות שניתן למצוא בישראל לרוב בגינות פרטיות גדולות שמותקנת בהן בריכה גדולה. סימני המסחר המזוהים ביותר של הסגנון הזה הם בריכות גדולות, שימוש בקירות סלעים, צמחים טרופיים וצבעים נועזים. סגנון עיצוב גינות טרופי מן הסתם משתלב מצוין בחודשים החמים של השנה בישראל, כאשר הצבעים הנועזים של סגנון זה בולטים עוד יותר באור השמש החזק. המראה הטבעי של הגינה, שמנסה להשיג אווירה כאילו יצאנו עכשיו מהג'ונגל, מעניק חוויה מאוד ייחודית בגלל שישראל היא לא מדינה טרופית.

סגנון עיצוב גינות מודרני

עיצוב גינות מודרני ידוע כסגנון מתוחכם, אסתטי ומלוטש. ניתן לומר שסגנון זה הוא סגנון מאוד בטוח ומבוקר שמתאים כמעט לכל עיצוב של החצר או השטח שמחוץ לבית בישראל. בדרך כלל הדגש בסגנון עיצוב גינות מודרני הוא יותר על ריהוט הגן ופחות על הצמחייה, כך שהרבה פעמים נבחין בגינות מעוצבות שבהן יש שטחים גדולים של דשא בלבד. עוד בזאת, סגנון עיצוב גינות מודרני משתמש יותר באלמנטים של בניה כגון דקים למשל. חומרים פופולריים המשמשים לבניה בסגנון זה כוללים בטון, מתכת ועץ. מעצבים רבים של סגנון עיצוב גינות זה בוחרים לוותר על שטחי צמחייה ולייצר משטחים של בטון או עץ במקום, לרוב לטובת אזורי ישיבה. אחת המטרות העיקריות של העיצוב המודרני הוא ליצור ניגוד בין הצמחייה לאלמנטים של הבנייה, כך שהשקעה קטנה בצמחייה עדיין תייצר נוכחות גדולה והעיצוב לא יתבסס ברובו על צמחייה שיש לתחזק על בסיס קבוע. סגנון עיצוב גינות מודרני יכול להתאים לכל מי שרוצה לצמצם כמה שניתן את ההשקעה בצמחייה ולמנוע עלויות תחזוקה גבוהות בגינה על צמחייה.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632