בריכת נוי לגינה

"אני אוהב לשלב בריכות נוי ואלמנטים של מים בגן אשר מוסיפים מימד נוסף. רעש פכפוך המים יוצר אווירה נעימה ומרגיעה והמים יוצרים תנועה בגן ומושכים ציפורים המוסיפות לאווירה הפסטורלית. שילוב של צמחיית מים וחלוקי נחל באזור הבריכה מוסיפים גם הם לתחושה הטבעית בגן." (אלעד ורדי)

מדוע וכיצד לשלב בריכת נוי בגינה?

בריכת נוי לגינה יכולה לתרום תרומה משמעותית לאיכותה ולשדרג אותה בכמה רמות, בין אם מדובר בבריכה אקולוגית ירוקה וחסכונית מאוד במים, בריכה עם מפלים וגשרים, גינה בסגנון יפני וזן, בריכה עם דגי נוי ועוד. יחד עם זאת, תכנון בריכות נוי אינו עניין של מה בכך ועליו לקחת בחשבון קשת רחבה של משתנים, לכן חשוב לבצעו וליישמו באמצעות איש מקצוע בעל ניסיון רב בתחום.

למה דווקא בריכת נוי?

יש אנשים הנמנעים משילוב של בריכת נוי לגינה עקב החשש שהיא תתפוס מקום ובגין מורכבות התחזוקה שלה. אמנם קיימים לסוגיות האלו פתרונות טובים אולם השיקולים בהחלט חשובים ויש להתייחס אליהם בנוסף לאחרים שיתוארו בהמשך. יחד עם זאת, הקמת בריכת נוי בגינה שלכם יכולה לשדרג אותה בכמה רמות. ראשית, היא מכניסה עוד מרכיב של טבע ושל חיים אל המרחב החיצוני, בעודה משלבת צמחייה ייחודית ולעיתים גם דגים.

כמו כן, הבריכה עשויה למשוך אליה בעלי חיים מהסביבה, ביניהם צפרדעים וציפורים. לכך מצטרף קול פכפוך המים שגם ניתן להעצימו במפלים ותעלות, וכמובן המראה השקט והנקי של המים הצלולים בבריכה. ליד הבריכה ניתן לשלב דקים, ספסלים ופינות ישיבה, דבר המוסיף המון לחוויית השהייה והאירוח בחצר הבית. ואולם, על מנת לקבל תוצאות טובות לשביעות רצונכם, ואשר משתלבות בצורה נכונה בסביבתן ועונת לצרכים פונקציונאליים, עיצוב בריכת נוי צריך להתבצע כאמור על סמך ידע מקצועי נרחב.

במה צריך להתחשב בתכנון בריכת נוי לגינה?

הקמת בריכת נוי צריכה לקחת בחשבון קשת רחבה של פרמטרים. למעשה, מדובר בתוכנית מאורגנת, סדורה ומקצועית הכוללת שרטוט מדויק של מיקומי צמחים ועצים, של המיקום המיועד לבריכה, ושל המידות הכלליות של הגינה. זאת בנוסף לאזור שמסביב לבריאה שבו יישתלו צמחי הגדה, המהווים חלק אינטגראלי מהמראה שלה ומהמערכת האקולוגית.

בתוך כך, צריך להימנע מטעויות העלולות להפוך את הבריכה למטרד ולמפגע בטיחותי, למשל תכנון נכון של חיבורים וכבלים חשמליים בסביבה רטובה, אשר נחוצים בין היתר למשאבה, למערכת הסחרור, לתאורה ולמרכיבים נוספים. כמו כן, יש לוודא כי הבריכה אינה יוצרת סיכון של נפילה, דבר שיתבטא בין היתר בגדה שלה, בחומריה, בעומקה וכדומה.

עוד צריך להתחשב במיקומיהם של מרכיבי הגינה הנוכחיים, למשל פינת הישיבה שלכם ועד כמה קרובה או רחוקה הבריכה תהיה ממנה. ישנם עוד פרמטרים רבים שצריך להתחשב בהם, שאותם יפרט בפניכם אלעד ורדי בפגישת ההיכרות, וכמובן שישנה השפעה גדולה גם לחזון שלכם, לרצונות ולמסגרת התקציב העומדת לרשותכם.

בחירה של צמחייה לבריכת הנוי בגינה

הצמחייה מהווה חלק אינטגראלי ומשמעותי של בריכת נוי לגינה, בעודם תורמים חמצן לדגים החיים במים, מנטרלים רעלים ועודף של חומרי הזנה, ועוד. מדובר בעולם בפני עצמו של צמחים ייחודיים, אשר בעיקרם אינם מצריכים תחזוקה משמעותית אולם צריך להתאים להם תשתית הולמת.

כך למשל, קיימים צמחים זקופים התורמים רבות לרמת החמצן במים, ולעומתם צמחים נמוכים ומשתרכים שיוצרים תחושת המשכיות נאה בין הבריכה, גדותיה והגינה עצמה. כמו כן, ישנם את צמחי הנופר לסוגיהם שברובם מצויים במים עמוקים, ולעומת צמחים הצפים על פני המים שלא כדאי לשתלם באור שמש מלא או לאפשר להם להשתלט על כל מרחב הבריכה. מאידך, הם תורמים רבות לתוצאה האסתטית וכן יוצרים פינות התחבאות לדגים.

לפרטים נוספים על תכנון והקמת בריכת נוי, אתה מוזמן לפנות אל אלעד ורדי, מעצב גינות מומחה בעיצוב בריכות נוי, המספק ליווי, ייעוץ, תמיכה וביצוע בכל שלבי הפרויקט.

השאירו לנו פניה במייל

דילוג לתוכן