עיצוב גינות פרטיות עם תכנון נכון ותחזוקה מינימלית

עיצוב גינות חייב להתבצע בצורה מבוקרת, תוך התייחסות לתחזוקת עיצוב הגינה לאורך זמן. בבואי לתכנן ולעצב גינה פרטית, אני פועל על פי מספר כללים אשר מאפשרים לי לתכנן גינות פרטיות אשר יצריכו תחזוקה מינימלית ועם זאת ימלאו את משאלות ליבו של הלקוח תוך עמידה ביעדי התקציב ואילוצי תוואי השטח.

עיצוב גינות פרטיות בסגנון ים תיכוני

תכנון והקמה של גינה פרטית  על ידי מעצב גינות מקצועי

כאשר מעצב גינות מבצע תכנון והקמה של גינה פרטית הוא חייב לקחת בחשבון מגוון רחב של נושאים, החל מרצונות הלקוח מעיצוב הגינה ועד ללקיחת החלטות עיצוביות מקצועיות לעיצוב גינה מבוקר. אחד הנושאים החשובים ביותר, אשר מאוד חשובים לשמירה על עיצוב הגינה לאורך זמן, הוא נושא תחזוקת הגינה. כולם רוצים שהגינה שלהם תהיה הכי מרשימה שהיא יכולה להיות, אך בו זמנית, אף אחד לא רוצה "עיצוב מפלצתי" של גינה פרטית שלא ניתן לתחזק מבלי להשקיע כספים ומאמצים רבים. במהלך עיצוב של גינה פרטית חשוב לפעול על פי מספר כללים מכוונים שמאפשרים עיצוב גינה עם תחזוקה מינימלית. לפרטים על הקמת גינה בבית פרטי, או לקביעת פגישה התקשרו אליי 050-5707632.

תכנון גינה הוא הדבר החשוב ביותר

הסיבה המרכזית למה הקמה של גינה חייב להתבצע בפיקוח וליווי של מומחה עיצוב גינות היא מכיוון שלהקים גינה הוא פרויקט מאוד מורכב, ובכדי לסיים אותו בהצלחה חובה לבצע תכנון קפדני ומדויק. התכנון כולל ביצוע מתאר כללי של הגינה, תוך התחשבות בצרכי התחזוקה של כל אלמנט עיצובי נבחר. קבלת החלטות לפני הקמת גינה לוקחת בחשבון כמובן גם את דרישות התחזוקה מהגינה בעתיד, למשל אם שוקלים להציב מפל מים בגינה חשוב להתייחס גם לעלויות התפעול והתחזוקה של משאבת המים שצריכה לעבוד כל הזמן.

הקמה של גינה צריך להתחיל מקטן

מאוד מומלץ לא להגזים בדרישות על עיצוב הגינה במהלך ההקמה הראשונית. אינכם רוצים להקים גינה שאתם לא יכולים לשלוט בה ישר מההתחלה, זה יכול ליצור תגובת שרשרת שבה אתם רק מנסים לעצב מחדש את הגינה יותר ויותר בכדי להשתלט על העיצוב. תמיד מומלץ להתחיל מקטן, למשל להעמיד פינת ישיבה סולידית ולשתול סוג צמחייה אחת ומשם להמשיך ולהתקדם בעיצוב. כמובן שאם אתם שוכרים מעצב גינות אז אתם יכולים להרגיש הרבה יותר ביטחון לחשוב בגדול, אך מומלץ להתחיל מעיצוב קטן. משם אתם תמיד יכולים להוסיף ולשנות כיוונים עיצוביים בגינה בצורה קלה יותר ומבוקרת יותר, כאשר כל תוספת עיצוב עוברת מבחן עלות תחזוקה שוטפת כנגד התועלת העיצובית.

תכנון ועיצוב גינות פרטיות בהשקעה לא גבוהה

השקיעו באדמה חזקה


השקעה באדמה חזקה ופורייה בהקמה הראשונית של הגינה היא השקעה שתמיד מחזירה את עצמה. ככל שהאדמה חזקה יותר כך הצמחייה בגינה עמידה הרבה יותר, זקוקה לפחות מים באופן שוטף ויש פחות צורך לבצע החלפה של צמחייה. אתם יכולים לתת למעצב הגינות לבחון את האדמה שלכם ולהוסיף דשן וחומרים מסייעים אחרים לאדמה על מנת לחזק אותה.

מיקום של הצמחייה מסייע רבות בתחזוקת הגינה


מיקום השתילה של הצמחייה בגינה יכול להשפיע רבות על עלויות התחזוקה של הגינה. פיזור רחב מדי של צמחייה ידרוש מערכות השקיה מתקדמות יותר, שצורכות הרבה יותר מים וחשמל. דרך טובה לצמצם עלויות כאלו הוא על ידי מיקום יותר מרוכז ופשוט של הצמחייה בגינה. מומלץ לא למקם יותר משתי אזורים מרכזיים של צמחייה, כך תוכלו לשמור על פשטות התחזוקה של הצמחייה על מינימום.

עלות תועלת בעיצוב הגינה הוא הכרחי


בסופו של דבר, בכל שלב בתכנון ועיצוב גינות פרטיות חובה לשמור על יחס עלות תועלת גבוה. יש לקחת החלטות נכונות שמצד אחד שוקלות את התרומה של האלמנט העיצובי הרצוי לגינה, ומצד שני, שוקלות את עלויות ההקמה והתחזוקה של הגינה. לדוגמה כדאי להשקיע בצמחיה יפה ועמידה ולא בצמחים מרשימים שדורשים תחזוקה גבוה במיוחד, או למשל, כדאי להציב פסל מרשים במקום מזרקה המצריכה תפעול של מעבר מים בלתי נפסק.

תכנון גינות פרטיות ועיצובן

תכנון גינות פרטיות ועיצובן הינו תחום הדורש ידע וניסיון מקצועי מקיף ומעמיק, ומבטיח קבלת גינה יפה ושימושית, עם כמה שפחות תחזוקה, שתפרח ותלבלב בכל ימות השנה למשך שנים רבות וטובות. כמו כן, בעת תכנון גינה פרטית יש לשים לב לשורה ארוכה של גורמים, החל מהעדפות ויכולות של בעלי הגינה, דרך שיקולי תקציב ועד למאפייני שטח הגינה. כל זאת במטרה ליצור גינה שבעליה יכולים לטפל בה ללא מאמץ יתר, עם אדמה פורייה, שתילה של  צמחים במיקום ומרחקים נכונים, ובחינה לכל אורך התהליך של יחסי תועלת מול עלות. כדי להבין נושא זה יותר לעומק לפניכם סריקה מקיפה אודות שיקולים שונים בתכנון ועיצוב של גינות פרטיות.

חשיבות תכנון מקדים ליצירת גינה

בכדי לזכות בגינה יפה ושימושית שתחזיק מעמד שנים רבות אין זה נכון ליצור אותה באופן אקראי, רק על ידי יישור הקרקע ובחירת כל צמח שמוצא חן בעיניכם. גישה זו במרבית המקרים תוביל ליצירת גינה חסרת ייחוד, בעייתית בתחזוקתה, שלא תשרוד הרבה זמן. למעשה, כדי לזכות בגינה מוצלחת לאורך זמן יש צורך בתהליך תכנון מקצועי המתחיל בהבנת העדפות ואורח חיי בעלי הבית, בין אם כמקום למפגש משפחתי, גינה יוקרתית ומפוארת, אזור לאירוח, ריאה ירוקה ויפה, גינה שאינה דורשת הרבה השקעה שוטפת, גינה חסכונית בצריכת מים וכדומה.

כמו כן, כדי לקבל מרחב חיצוני מרשים עיצוב גינות פרטיות נדרש גם בהתאמה לסגנון העיצוב של הבית, עם התייחסות לחצר כעוד חלל במרחב הביתי אשר פשוט נמצא מחוץ לבית. ההתייחסות יכולה להוביל ליצירת גינה בסגנון עכשווי, קלאסי, כפרי, ים תיכוני, מינימליסטי ועוד. בנוסף, תכנון מקדים נכון ומדיוק החוזה כיצד הגינה תראה גם עוד חמש ועשר שנים, יספק מענה לצרכים ורצונות שונים כמו פינה מומלצת למתחם הסבה, אזור עם שמש לגידול ירקות וכדומה.

תכנון מקדים לעיצוב של גינה גם מונע טעויות שיכולות לפגוע בשגשוג הגינה ולעלות הרבה מאוד כסף. למשל על ידי מניעה של יצירת גינה דלה או צפופה מידי, גינה שתפגע במערכות ביוב ומים, גינה שלא מתאימה לתנאי השטח ועוד.

תכנון גינה יחד עם תכנון בית

רבים טועים לחשוב שגינה מתכננים אחרי תכנון ובניית הבית. למעשה הזמן הטוב ביותר עבור תכנון גינה בבית פרטי הוא כבר במהלך תכנונו של הבית עצמו כחלק מפיתוח סביבתי אותו יש לבצע עם תוכניות נפרדות. התכנון הסביבתי לוקח בחשבון שורה של נתונים, כמו גובה המבנה מקו אפס, היכן הבית יהיה ממוקם במגרש, התייחסות לכיווני אור מבחינת זווית פנייתו של הבית ומיקום חלונות, ומיקום חנייה.

נתונים אלו ישפיעו על מאפייני תכנון הגינה ואליהם יתווספו נקודות התייחסות בגינה עצמה ויחסה לבית, למשל הגבהים השונים במגרש, תכנון מערכת ניקוז עם יצירה של שיפועים ושל בורות חלחול. וכן נקודות יציאה ופתחים לגינה, תכנון של טרסות, חומות, שבלי גישה ושערים, תכנון של אזורי הסבה ותכנון תשתיות חשמל ומים לגינה.

מגוון סגנונות עיצוב של גינה פרטית לבחירתכם

בתכנון גינה פרטית יש לבחור בקו עיצוב ובסגנון מועדף עבור הגינה, שנדרש כמובן גם להתאים לתנאי השטח ומזג האוויר במקום, למידת נכונות השקעה בגינה ולכמויות המים שהגינה תצרוך. את הגינה ניתן לעצב במגוון סגנונות, כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

 • גינה ים תיכונית-  או גינה ארצישראלית, הינה גינה המתאימה לאקלים בארץ, חסכונית בצריכת מים, פשוטה לתחזוקה, שופעת צבעים, מרקמים וריחות. הגינה מבוססת על צמחייה מקומית כמו כליל החורש, זית, רימון, תאנה, הדס, ורד, ערב, יסמין, סוכת גפנים, צמחי תבלין קקטוסים מסוגים שונים, כובע נזיר, רקפות, גרניום, תורמוס, נוריות, ועוד. כמו כן לגינה זו חזות אותנטית וצנועה היכולה לכלול חיפוי טבעי לקרקע, מסלעות וטרסות שניתן לשלבם עם אלמנטים של מים, עץ ואבן.
 • גינה כפרית- גינה בעלת מראה טבעי, נעים ושליו, עם הרבה צמחיה ופרחים, וכן ערוגות שונות המתוכננות בצורה חופשית ומפותלת, המשלבת פינות חמד קסומות. כמו כן גינה כפרית מאופיינת במקבצי צמחייה מאותו סוג באופן שיוצר חזות הרמונית וזורמת. בין היתר בגינה כפרית תוכלו למצוא פרחים חד ורב עונתיים, פרחים על בסיס זריעה או פקעות, וכן הרבה צמחי תבלין, עצי פרי ומטפסים. בנוסף בגינה זו יש שבילים מחומרים טבעיים כמו חלוקי נחל, אבני מדרך או דקים והיא יכולה לשלב פריטי נוי בסגנון עתיק כמו גלגלי עגלות, כדי חרס, משאבה של באר ועוד.
 • טרופית- גינה טרופית תעניק לכם בחצר גן עדן קטן, ססגוני ומוצל, עם הרבה צמחייה פראית וסבוכה בגבהים שונים, הכוללת למשל סוגי דקלים שונים, במבוק, אוזני פיל, צמח ציפור גן עדן, מטפסים, עצי פרי טרופיים כמו בננות ופפאיה. גינה זו מתאימה לאקלים לח וחם וקל לתחזק אותה, ומתאים לשלב בה אלמנטים טבעיים של מים כמו מפל קטן או בריכת דגים ופרחי מים. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שגינה זו נדרשת בכמויות גדולות של מים.
 • צרפתית- גינה בסגנון צרפתי מבוססת על מראה מסודר ואלגנטי, עם הרבה סימטריה וקווים ישרים גזומים בקפידה. הגינה תכלול צמחים רב שנתיים עמידים לצד ערוגות של פרחים עונתיים ובשילוב אלמנטים של מזרקות ובריכת נוי, פסלונים ושתילת צמחים בעציצים גדולים. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון כי גינה זו מורכבת להקמה והיא נדרשת בתחזוקה מרובה.
 • סגנון טוסקני – כפי ששמה מעיד עליה גינה זו מזכירה את נופי חבל טוסקנה שבצפון איטליה. הגינה הטוסקנית מאופיינת במראה טבעי וכפרי, הדומה לסגנון ים תיכוני, עם שימוש רב בחיפויי לקרקע ושבילים ומשטחים של אריחי קרמיקה מעוטרים, זאת לצד סוכת גפנים ופרגולות. מבחינת צמחייה מדובר שוב בצמחייה הים תיכונית, חסכונית בצריכת המים שלה, העושה שימוש רב בוורדים, גפנים, בוגנוויליה, גרניום, עצי זית, צמחי תבלין, סוגים רבים של עצי פרי וצמחים מטפסים. כמו כן מדובר בגינה פשוטה לתחזוקה, שנעשה שימוש רב בעציצים גדולים כמו אדניות וכדים.
 • אנגלית- גינה אנגלית מעוצבת עם חזות טבעית ואותנטית. היא משלבת לרוב משטחי דשא גדולים, שיחים, עצי פרי, גינת ירקן ותבלינים גדולה, גדרות חיות ושפע של פרחי נוי. כמו גן גינה זו תשלב אלמנטים שונים כמו גדרות גבוהות מעץ, ספסלי עץ מסיביים, כדים, פסלים, בריכות ומזרקות נוי, מתקני האכלה לציפורים ואפילו חממה קטנה. כמו כן גינה אנגלית מתוכננת עם מתחמים שונים שכל אחד מהם מיועד למטרה אחרת כמו אזור לגינת ירק, לפינת הסבה, משחק לילדים וכדומה.
 • סגנונות נוספים- מלבד מה שכבר הוזכר ניתן לתכנן גינות בעוד מגוון סגנונות לרבות סגנון מודרני, סגנון הולנדי, דרום אמריקאי, סגנון סיני או יפני ועוד.

בחירת סגנון העיצוב של הגינה

מתוך הסגנונות שונים של עיצוב גינות, הבחירה בסגנון המתאים מוכתבת משורה של שיקולים שיש לתת עליהם את הדעת:

 • מטרת הגינה- גינות משמשות כל אחד לצרכים שונים, שמשפיעים באופן ישיר על תכנון ועיצוב הגינה. למשל יש מי שרוצה גינה שלווה לנוח ולהירגע, יש מי שמבקש גינה עבור הילדים או חיית מחמד, אחרים מעוניינים בגינה שתספק מענה לצורכי אירוח ובילוי, יש מי שרוצה גינה שיפיקו ממנה אוכל, ואחר ממש רוצה לעבוד בגינון. הייעוד של הגינה יכתיב את אופן חלוקת שטחיה וכן את סגנון עיצובה.
 • סגנון מועדף- לכל אחד יש חלום משלו אודות חזות ומאפייני הגינה בביתו. למשל יש מי שמבקש גינה טבעית ופראית, גינה פתוחה עם דשא, אחר יעדיף גינה אלגנטית ומסודרת, יש מי שירצה גינה מודרנית, ויש כאלו שיעדיפו גינת בוסתן, גינת ירק ותבלינים וכדומה. יחד עם זאת העדפות אלו נדרשות להתחשב בגורמים נוספים, הכוללים מסגרות תקציב, רמת תחזוקה, תנאי שטח ואקלים, צריכת מים וכדומה. כמו כן מומלץ שעיצוב הגינה יתכתב עם סגנון העיצוב של הבית עצמו.
 • מזג אוויר- למרות היותנו ארץ קטנה, לכל אזור בארץ יש תנאי אקלים שונים שמתאימים לגידול סוגי צמחיה אחרים, בין אם מדובר באקלים חם ולח, חם ויבש או ממוזג, קרוב לים וכדומה. למשל באזור גבוה, הררי וממוזג, לא תתאים גינה בסגנון טרופי וכן תתאים גינה בסגנון יפני.
 • נתוני שטח- בתכנון ועיצוב של גינה יש להתחשב גם בנתוני השטח עצמו. למשל בגינה עם הרבה שמש יתאימו צמחים שונים מאשר בגינה מוצלת. כמו כן יש צמחים כמו עצי פפאיה שלא מתמודדים טוב עם רוחות חזקות. גינה בעיר נדרשת בצמחים שאין להם בעיה עם זיהום אוויר וגינה בכפר נדרשת להיות עמידה בפני סוגים רבים של מזיקים. כמו כן יש להתחשב גם בגודל וצורת הגינה, בין אם מדובר בגינה קטנה או גדולה, גינה בשטח מישורי או מוטה הנדרש בטרסות, ועוד.
 • רמת תחזוקה- בבואכם לתכנן גינה חשוב שתהיו כנים עם עצמכם, תסכלו על עברכם עם גינות ותבינו כמה אתם יכולים ורוצים להשקיע בגינה. למשל אם אתם עובדים ונמצאים הרבה מחוץ לבית ואין לכם חשק לעבוד בגינה אלא רק ליהנות מפירותיה, עדיף שתבחרו בגינה פשוטה לתחזוקה כמו גינה ים תיכונית, או שתחזיקו בגנן צמוד. מנגד, אם יש לכם הרבה זמן פנוי ואהבה לעבודת גינון תוכלו לבחור בגינה הדורשת הרבה השקעה כמו גינה צרפתית.
 • צריכת מים- יש לדעת כי סוג הגינה שתבחרו יכתיב את כמות המים שהגינה תצרוך. אם חשוב לכם לחסוך במים אל תבחרו בגינה עם צמחייה שנדרשת בהרבה מים כמו גינה טרופית, אלא בחרו בגינה עם צמחייה נדרשת במעט מים כמו גינה ים תיכונית, טוסקנית או מדברית.
 • עלויות- בכדי לדעת כמה תעלה לכם הגינה עליכם לשקלל מחירים של תכנון, עיצוב והקמת הגינה, עלויות תחזוקתה השוטפת ועלויות צריכת מים וחשמל שלה. מכיוון שפערי העלויות בתחום זה יכולים להיות גבוהים חשוב להגדיר מראש מסגרת תקציב עבור הגינה שלכם ולתכנן יחד עם גורם מקצועי גינה מתאימה למסגרות אלו.

עיצוב גינה פרטית אצלנו בארץ

לארצנו שטופת השמש יש כמה מאפייני אקלים מיוחדים המשפיעים על עיצוב גינה פרטית מבחינות רבות. כבר יותר משני עשורים שאני עוסק בהקמת וחידוש גינות ויוצר גינות מעוצבות המתאימות לאקלים הים תיכוני באמצעות שימוש נכון בצמחיה, בקרקע ובמערכות השקיה.

גינה בסגנון ים תיכוני

מי שמסתובב באזורים שונים בארץ יכול לראות גינות המעוצבות בשלל סגנונות אשר אנשים יצרו בהתאם לידיעותיהם והעדפותיהם. ואולם, אין ספק שהסגנון המושל בכיפה והנכון ביותר לאזורנו הוא הים תיכוני, ובצדק. מדובר בגינות הלוקחות בחשבון את המאפיינים המיוחדים של האקלים באזורנו, ובפרט את משטר הגשמים, הטמפרטורות לאורך השנה, עוצמת הקרינה והאור. זוהי הדרך הנכונה ליהנות מגינה עמידה, חסכונית ויפה המשתלבת היטב בסביבה. יחד עם זאת, ראוי להבין כי לא כל צמח או אלמננט שקונים במשתלה ומשלבים בגינה הופך אותה ל- "ים תיכונית".

עיצוב גינה פרטית בסגנון ישראלי

לאור שנים של עבודה כמתכנן נוף, ושורה ארוכה של פרויקטים ברחבי הארץ, אני יכול להציע פתרונות מגוונים הנותנים מענה פרקטי ועיצובי מצוין לאקלים השורר באזורנו. לשם כך עלי לקחת בחשבון גם את תנאי השטח כמו אבנים מקומיות, טופוגרפיה, צמחי בר באזור וסלעים טבעיים. לכן עיצוב גינות גדולות או קטנות שאני מבצע מבוסס בראש ובראשונה על תכנון יסודי. התכנון מתחיל בכמה ביקורים שאני עושה בשטח בזמנים שונים במהלך היום ובאזורים שונים של הגינה. כך ביכולתי לתכנן את המענה הנכון והטוב ביותר לתנאים בשטח וכן את הצמחייה המתאימה. כמובן שהתכנון מושפע רבות גם מהרצונות של הלקוח ולכן כבר בהתחלה אנו מקיימים פגישה משותפת כדי להעלות רעיונות ולגבש חזון, ורק לאחר שהלקוח מאשר את התוכנית אתחיל בעבודת העיצוב.

עיצוב גינות פרטיות בשילוב בריכות גדים

אלמנטים שונים בגינה מעוצבת ים תיכונית

ישנו מגוון עשיר וכמעט אינסופי של דרכים לעצב גינה בסגנון המתאים לאזורנו. בעבודת התכנון והעיצוב שלי אני שם דגש על צמחייה שהינה חסכונית במים ועמידה בתנאי מזג האוויר השמשיים והיבשים לרוב, אשר יש לה זיקה אל הצמחייה הטבעית שגדלה באזור. כך לדוגמא, אני אוהב להשתמש בצמחי תבלין, עצי נוי כמו הדרים, תאנה וזית, ובעצי נוי – אשר יוצרים יחדיו אווירת בוסתן נעים ופורה. מעבר לכך הגינה עשויה להכיל מגוון אלמנטים נוספים, החל בפינות ישיבה מוצלות, דרך בריכות נוי טבעיות ועד לשבילי אבן טבעית.

לפרטים נוספים על הקמת גינה פרטית, ולקביעת פגישה עימי, התקשרו אליי בטלפון 050-5707632.

תוכן עניינים

השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם:

אנחנו זמינים גם בטלפון וגם בווטסאפ
050-5707-632