מערכות השקיה לגינה

אחד האלמנטים החשובים ביותר בתהליך תכנון גינות נוי, הוא תכנון מערכת השקיה ודישון. ללא מערכת השקיה ודישון הגינה לא תתפתח כראוי, ואיכות הפריחה והצמחייה תהיה ירודה. תכנון המערכת חייב להתבצע באופן מדויק ומותאם לסוג גינת הנוי הספציפית, הצמחייה ותנאי השטח.

מערכת השקיה ודישון המותאמת לגינה, תיצור פיזור נכון של מים ודשן על כל חלקי הגינה הזקוקים לכך. על מנת להקל על בעלי הגינה, רצוי שהפעלת המערכת תתבצע באופן אוטומטי כך שניתן לתכנת אותה מראש (ע"י בעל הגינה או הגנן שמתחזק אותה) על פי צרכי הגינה ובהתאמה לעונות השנה.

בבואנו להתקין מערכת השקיה, מומלץ להיוועץ עם מומחה בתחום, שיוכל להמליץ על הפתרון האידיאלי ביותר עבור הגינה שלנו. תכנון המערכת, צריך להתאים לנתוני השטח, מקורות המים, סוג הצמחייה המיועדת לשתילה, תנאי האקלים באזור וכמובן שיש להתחשב בתקציב של בעל הגינה וביכולתו לתפעל את המערכת לבדו במידת הצורך.

שלבי תכנון מערכת ההשקיה

זיהוי מקור מים

את תכנון מערכת ההשקיה נתחיל בזיהוי מקור המים הטוב ביותר עבור אותה גינה, נתכנן את אופן שאיבת המים ואחסונם ולאחר מכן נתכנן את מערכת הפצת המים. בשלב הסופי נתכנן מערכת ניקוז מתאימה ומדויקת.

הבקר הראשי

הבקר הראשי הוא מרכיב חשוב במערכת ההשקיה. הוא בעל חשיבות רבה והוא למעשה שולט על כמויות אספקת המים והדישון הנדרשים לאותה גינה.

בחירת הסינון

בחירת הסינון המתאים גם היא בעלת חשיבות ומתבססת על סוג וכמות הלכלוך שבמים. מסנן ראשי כבד מסוג דיסק יורכב במקור המים הראשי לגינה ומסנן רשת פשוט יותר יורכב לפני ראש מערכת ההשקיה.

תכנון הצנרת

תכנון צנרת מערכת השקיה מהווה שיקול מרכזי וחשוב בתכנון המערכת כולה. הצנרת מובילה את המים לכל שטחי הגינה, ויש להתאימה למבנה השטח והצרכים של אותה גינה. יש לתת את הדעת על סוג החומר ממנו עשויה הצנרת וקוטרה. כחלק ממערכת ההשקיה עלינו לתכנן גם את מערך הטפטפות. יש להתייחס למרווחים הדרושים בין הטפטפות בהתאמה לצמחייה באותה גינת נוי. כמו כן, יש להתאים את קצב הטפטוף תוך התחשבות בסוג הצמחייה בגינה.

דישון

כיום, תכנון מערכת השקיה מכיל גם התייחסות לנושא הדישון. כלומר, מעבר של הדישון דרך מערכת ההשקיה. דישון דרך מערכת ההשקיה הוא אופציה אך לא הכרח המציאות. לדישון אוטומטי, יידרש לרוב תקציב יותר גדול, אך ללא ספק מערך דישון אוטומטי נוח יותר לבעל הגינה. בעת תכנון מערכת דישון, חשוב ביותר להקפיד על כל הפרטים על מנת למנוע נזקים לקרקע, זיהומים ומחלות. תכנון מערכת דישון בתוך מערכת השקיה של גינות נוי מחייבת אביזרי הגנה למניעת זרימה חוזרת למי השתייה.

אלעד ורדי, מומחה לעיצוב גינות עם 20 שנות ניסיון בעיצוב גינות, גינות גג, מזמין אותך להצטרף להצלחה וליצור יחד את גינת הגג המושלמת עבורך. למידע נוסף על עיצוב והקמת גינות, חזור לעמוד הבית.

השאירו לנו פניה במייל

דילוג לתוכן